Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku wraz z partnerami z Danii i Litwy realizuje projekt w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży. Jego głównym celem pozostało skuteczniejsze wspieranie tej grupy mieszkanek i mieszkańców, doświadczających kryzysów psychicznych.
Partnerami MOPR (lider realizacji) w projekcie pt. “Youth Mental Health Alliance” (pol.: “Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego Osób Młodych”) są: duńska gmina Guldborgsund oraz Centrum Aktywności Dziennych w litewskim mieście Kretinga.
Wymiana doświadczeń, by lepiej pomagać
Projekt przewiduje m.in. wizyty studyjne u partnerów, warsztaty, opracowanie zestawu rekomendacji szczególnie pod kątem dobrych praktyk i wzorców działania, które będzie można zastosować podczas wspierania młodzieży w kryzysie psychicznym. Chodzi o to, by efektywniej pomagać młodym ludziom, czerpiąc przy tym również z nowatorskich rozwiązań i doświadczeń państw partnerskich projektu. W kwietniu br. specjaliści z Danii i Litwy gościli w Gdańsku. Odwiedzili instytucje i organizacje pozarządowe zaangażowane w działania na rzecz profilaktyki, ochrony i edukacji młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego, które w ramach projektu tworzą gdańską koalicję. To:
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR,
- Stowarzyszenie 180 Stopni,
- Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA,
- Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska,
- Komenda Miejska Policji w Gdańsku.
Specjaliści z Danii i Litwy wskazywali na bliską współpracę i mnogość inicjatyw, jakie są realizowane wspólnie przez gdański samorząd i organizacje pozarządowe. Podkreślali, iż na ich gruncie tak ścisłe współdziałanie między takimi podmiotami nie jest standardem i doświadczenia zdobyte w Gdańsku będą dla nich wyzwaniem, które chcą przenieść do siebie. Zwrócili również uwagę na polski system i procedury dot. zabezpieczania dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych, związanych zarówno z przemocą domową, jak i kwestiami zagrożeń suicydalnych.
Prewencja i działanie lokalnej społeczności
W czerwcu br. w duńskiej gminie Guldborgsund spotkali się partnerzy projektu, w tym specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR i inni przedstawiciele zawiązanej w ramach projektu, gdańskiej koalicji dla młodzieży w kryzysach psychicznych. Duńczycy dużą wagę przywiązują – i to już od lat 80-tych XX wieku – do prewencji w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz do włączania lokalnych społeczności w działania wspierające. W ramach wizyty studyjnej można było zweryfikować wpływ sztuki na samopoczucie człowieka. To dzięki uczestnictwu w zajęciach organizacji Sangkraft, prowadzącej centrum wokalne oraz podczas odwiedzin w gminnej Fabryce Kultury (Kulturfabrikken), w której realizowane są koncerty, spotkania młodzieży, zajęcia plastyczne, jest ogólnodostępny skatepark wewnętrzny. W trakcie dwóch dni wizyty zapoznano się z prowadzoną w gminie inicjatywą Headspace, czyli miejscem, w którym młody człowiek z problemami może porozmawiać osobiście, na czacie lub telefonicznie – również anonimowo – ze specjalistami różnych dziedzin, którzy prowadzą także działania edukacyjne, profilaktyczne i informacyjne. Tam także realizowane są warsztaty pomocowe dla duńskiej młodzieży. W ramach Headspace m.in. prowadzona jest społeczna kampania, zachęcająca rodziny do wspólnego spędzania czasu, jednak bez dostępu do technologicznego świata: komputerów, telefonów i Internetu. Chodzi o to, aby cieszyć się wspólnymi chwilami bez ekranu i odzyskać wewnętrzną równowagę.
Jesienią partnerzy projektu spotkają się w litewskim mieście Kretinga. Gospodarze tej wizyty podzielą się swoimi doświadczeniami i inicjatywami na rzecz młodych osób.
Projekt, którego wartość to 199 500 euro, jest dofinansowany ze środków Programu Południowy Bałtyk 2021 – 2027. Realizacja potrwa do lutego 2026 roku.