To, iż silne słońce może powodować oparzenia skóry, które narażają nas na ryzyko czerniaka, wie już chyba każdy. Ale wiedza o tym, iż oczy również mogą być poparzone słońcem, już tak powszechna nie jest.
Intensywna ekspozycja na promienie ultrafioletowe przez wiele godzin uszkadza zewnętrzne warstwy komórek rogówki. Kiedy te komórki obumierają i złuszczają się, jest to bolesne - oczy mogą mocno puchnąć i łzawić, pojawia się niewyraźne widzenie oraz wyjątkowa wrażliwość na światło.
jeżeli po przebywaniu na słońcu wystąpi którykolwiek z tych objawów należy natychmiast udać się do okulisty. To ważne, bo jeżeli oczy ulegną zakażeniu, rogówka może się zabliźnić i stać się nieprzezroczysta, co trwale wpłynie na wzrok.
Fotokeratitis (popromienne uszkodenie rogówki) zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jest jednak także zła wiadomość: nadmierna ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia może powodować szybszy rozwój zaćmy (zmętnienie naturalnej soczewki oka) i raka oka lub powieki.
Jak uchornić się przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym?
- upewnij się, iż okulary przeciwsłoneczne, których używasz zapewniają 100% ochrony UV lub UV 400 — i noś je na sobie tak długo, jak przebywasz na słońcu. Dotyczy to również dzieci w każdym wieku,
- unikaj światła słonecznego, gdy jest najsilniejsze: od południa do wczesnego popołudnia, na dużych wysokościach oraz w momencie odbicia światła od wody, lodu lub śniegu,
- noś kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem. pamiętaj, iż chmury nie blokują światła UV. Niszczące promienie słoneczne mogą przechodzić przez mgłę i chmury,
- używaj kremu z filtrem SPF na twarzy, ponieważ skóra wokół powiek jest najcieńsza na całym ciele. nie patrz bezpośrednio w słońce.
Objawy, które mogą świadczyć o poparzeniu oczu: ból lub zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło, uczucie piasku w oczach, chwilowa utrata wzroku, bóle głowy, zmiany widzenia koloru.