Forum Naukowe – kooperacja KIF z uczelniami

kif.info.pl 5 dni temu

Izba zaprosiła uczelnie wyższe, które prowadzą studia na kierunku fizjoterapia, na zorganizowane 14 listopada pierwsze spotkanie w ramach Forum Naukowego. Omówiono obszary, w których samorząd może współdziałać ze środowiskiem naukowym, dyskutowano na temat składania przez fizjoterapeutów projektów B+R, oraz rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierania przez KIF rozwoju fizjoterapii w tym zakresie.

W spotkaniu wzięły udział 62 osoby reprezentujące uczelnie z całej Polski, prowadzące studia na kierunku fizjoterapia. Wiceprezes dr hab. Elżbieta Skorupska przedstawiła założenia Polskiej Szkoły Fizjoterapii oraz zakres prac nad algorytmami diagnozowania i postępowania fizjoterapeutycznego zgodnie z zasadami EBM na potrzeby kierunkowych standardów kształcenia.

Dyrektor ds. prawnych i procedur w Biurze KIF r. pr. dr Dobrawa Biadun poruszyła wątek aspektów prawnych i możliwości partnerskich działań KIF i uczelni na rzecz wspólnego rozwoju. Wskazała możliwość wspierania rozwoju kariery naukowej polskich fizjoterapeutów poprzez dokumentowanie działań eksperckich na rzecz KIF. O możliwości wzmacniania potencjału badawczo-rozwojowego polskich fizjoterapeutów przy wsparciu KIF mówili: kierownik działu projektów i doskonalenia zawodowego Hanna Galec i doradca ds. projektów Arkadiusz Dziubaszewski. Opisali zrealizowane w KIF projekty, m.in. największy – FIZJO-LEARNING, wskazali na działania izby, dzięki którym w konkursie Agencji Badań Medycznych po raz pierwszy fizjoterapeuta mógł objąć rolę kierownika merytorycznego, a także o projektach własnych KIF: Grant Junior i Senior oraz programie Fizjoterapia bez granic.

Pierwsze spotkanie w ramach Forum Naukowego to początek współpracy w zakresie wspierania środowiska akademickiego, nie tylko w obszarze nauki, ale też dydaktyki w oparciu o zasady Evidence Based Practice. Zdefiniowane cele to rozbudowa bazy ekspertów, realizacja projektów na podstawie zawartych porozumień oraz dążenie do wprowadzenie rozwiązań prawnych, np. umożliwiających fizjoterapeucie kierowanie eksperymentem badawczym.

Idź do oryginalnego materiału