Firma Takeda oszukana na kwotę 2,3 miliona dolarów

mgr.farm 4 godzin temu

Firma Takeda padła ofiarą oszustwa finansowego, które zorganizowali starsi pracownicy działu technologicznego. Samuel N. Montronde wraz z Priyą Bhambi wykorzystując swoje wysokie stanowiska w Takeda postanowili w nielegalny sposób sfinansować swój plan na luksusowe życie. Niestety chciwość okazała się zgubna.

W jaki sposób firma Takeda straciła pieniądze?

Pomysł Montronde i Bhambi zrodził się początkiem 2022 roku. Wówczas para zdecydowała się na założenie fikcyjnej firmy konsultingowej Evoluzione Consulting LLC. Oszuści dopilnowali, aby ich firma wyglądała na profesjonalną i w pełni legalną m.in. zakładając stronę internetową ze sfabrykowanymi wpisami blogowymi. Po kilku dniach Montronde i Bhambi zadbali o to, aby Takeda podpisała umowę o współpracę z ich firmą-słupem. Japoński producent leków złożył zamówienie na usługi konsultingowe o wartości 3,542 miliona dolarów.

  • Czytaj również: Farmaceutka wyłudzała pieniądze z firm ubezpieczeniowych

Od marca do maja 2022 roku para oszustów sfabrykowała pięć faktur o łącznej kwocie 2,3 miliona dolarów za niezrealizowane usługi konsultingowe. Przestępcy wykorzystali zgromadzone środki finansowe na zakup m.in. apartamentu w Bostonie, diamentowego pierścionka zaręczynowego czy drogiego Mercedensa-Benza.

Samuel Montronde zrobiłby wszystko dla miłości. Także założyłby fałszywą firmę konsultingową, aby pomóc swojej dziewczynie przywłaszczyć 2,3 miliona dolarów z Takedy dla wystawnego życia — skomentowała Jodi Cohen, agentka specjalna FBI.

Jaka kara grozi oszustom?

Takeda zaczęła przesłuchiwanie Montronde i Bhambi, ponieważ usługi zamówione w firmie Evoluzione nie były realizowane. Takeda gwałtownie poinformowała służby o możliwości defraudacji środków finansowych. Dynamiczną reakcję ze strony japońskiego producenta leków docenił i pochwalił prokurator Joshua S.Levy.

  • Czytaj również: Sztuczne zawyżanie cen insuliny przez dystrybutorów farmaceutycznych

Parę zatrzymano i aresztowano w styczniu 2023 roku pod zarzutami spiskowania w celu popełnienia oszustw telekomunikacyjnych. Bhambi przyznała się do winy dopiero w czerwcu 2024 roku. Kobietę skazano na 46 miesięcy więzienia oraz zapłatę odszkodowania o wartości prawie 2,6 miliona dolarów. Natomiast Montronde został skazany za popełnienie trzech oszustw finansowych. Wyrok w jego sprawie ma zapaść dopiero 7 marca 2025 roku.


Źródła:

  1. https://www.justice.gov/usao-ma/pr/brockton-man-convicted-defrauding-pharmaceutical-company-takeda-23-million-dollars

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału