– Farmaceuci, jako najbardziej dostępni pracownicy ochrony zdrowia, są w stanie skutecznie wspierać pacjentów w walce z uzależnieniem od palenia. Apteki wykazały już swoją skuteczność i gotowość do świadczenia usług prozdrowotnych, co dobitnie udowodniły w trakcie pandemii COVID-19, wykonując szczepienia i edukując pacjentów w zakresie profilaktyki – czytamy w petycji, którą wsparła Śląska Izba Aptekarska.
Jej autorką jest mgr farm. Marta Hoszman-Kulisz. Apeluje ona do Minister Zdrowia o utworzenie w ogólnodostępnych aptekach poradni pomocy osobom palącym tytoń i inne wyroby nikotynowe. Chce też podjęcia działań legislacyjnych i organizacyjnych umożliwiających utworzenie na terenie aptek ogólnodostępnych – jako placówek ochrony zdrowia – punktów poradnictwa i wsparcia dla osób uzależnionych od nikotyny.
- Czytaj również: Tak farmaceuci zamieniają dzień bez papierosa w życie bez tytoniu
– Polsce każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera przedwcześnie ok. 70 000 osób, co stanowi jedną z głównych przyczyn możliwych do uniknięcia zgonów. Szacuje się, iż palenie odpowiada za co piąty zgon w kraju. Oprócz ogromnego cierpienia pacjentów i ich rodzin, nałóg generuje również olbrzymie koszty dla systemu ochrony zdrowia i gospodarki – według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, całkowite koszty ekonomiczne związane z paleniem sięgają ponad 30 miliardów złotych rocznie – czytamy w petycji.
Jej autorka przypomina też, iż w tym roku Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie sfinansował i udostępnił szkolenie z zakresu pomocy osobom palącym dla farmaceutów. W jej ocenie to stanowi istotny krok w kierunku rozwijania kompetencji zawodowych w tym zakresie. Mimo to, brak ram prawnych i finansowych uniemożliwia w tej chwili wykorzystanie tych kwalifikacji w praktyce aptecznej. Nie istnieją bowiem przepisy pozwalające na formalne utworzenie takich poradni w aptekach, ani mechanizmy ich finansowania.
Standardy, program i finansowanie…
Farmaceutka apeluje o uwzględnienie możliwości tworzenia w aptekach ogólnodostępnych punktów poradnictwa antynikotynowego. Chce też opracowania standardów takich świadczeń we współpracy z samorządem zawodu farmaceuty oraz ekspertami zdrowia publicznego.
Kolejnym postulatem petycji jest włączenie aptek i farmaceutów do Narodowego Programu Zdrowia i programów profilaktyki uzależnień jako pełnoprawnych realizatorów świadczeń z zakresu walki z nikotynizmem. Autorka chce też, by resort zdrowia rozważył finansowani tych działań ze środków publicznych. Tak jak ma to miejsce w przypadku szczepień.
– Rozwój usług antynikotynowych w aptekach to racjonalna inwestycja w zdrowie publiczne, mogąca przyczynić się do zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów oraz odciążenia systemu ochrony zdrowia – czytamy w petycji.
Śląska Izba Aptekarska popiera…
Petycję poparła Śląska Izba Aptekarska, która udostępniła ją w swoich mediach społecznościowych. Przypomina jednocześnie, iż przez cały czas istnieje możliwość odbycia bezpłatnych kursów specjalistycznych z zakresu diagnostyki i leczenia uzależnień od nikotyny, organizowanych przez: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.
– Szkolenia te są certyfikowane, realizowane w formie online i stacjonarnej, obejmują m.in. farmakoterapię, interwencje farmaceutyczne oraz wsparcie behawioralne. Ukończenie kursu umożliwia świadczenie usług w ramach programów leczenia uzależnień finansowanych ze środków publicznych – wskazuje dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.
- Czytaj również: Saszetki nikotynowe: niebezpieczny trend z mediów społecznościowych
Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej otrzymała też pismo w tej sprawie od jednego z delegatów – mgr farm. Daniela Bartyńskiego. O też zwrócił się o podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych zmierzających do umożliwienia farmaceutom realizacji świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia uzależnień od tytoniu, na podstawie certyfikatu ZUT (Zwalczanie Uzależnienia od Tytoniu).
– Dokument ten, został przekazany przez Radę do Naczelnej Izby Aptekarskiej jako instytucji adekwatnej do podejmowania działań legislacyjnych w imieniu całego środowiska aptekarskiego. Z niecierpliwością oczekujemy na dalsze kroki w tej sprawie – pisze dr n. farm. Justyna Kaźmierczak.
Źródło: ŁW/petycjeonline.com/Śląska Izba Aptekarska