Farmaceuci będą mogli uczyć w szkołach

mgr.farm 1 tydzień temu

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna, przedmiot ten będzie nieobowiązkowy i zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Realizacja edukacji zdrowotnej rozpocznie się w roku szkolnym 2025/2026. Miejscami realizacji będą szkoły podstawowe (klasy IV–VIII) oraz szkoły ponadpodstawowe: licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia. Zajęcia odbywać się będą w wymiarze 1 godziny tygodniowo przez cały rok szkolny.

O czym farmaceuta będzie mógł uczyć?

Z perspektywy farmaceuty szczególnie interesujący jest moduł „System ochrony zdrowia”, będący jednym z elementów programu nauczania edukacji zdrowotnej. Farmaceuta w ramach tego modułu może przybliżyć uczniom najważniejsze zagadnienia i zachęcić ich do świadomego korzystania z systemu ochrony zdrowia.

W ramach prowadzonych zajęć farmaceuta powinien:

  • wyjaśnić, czym jest samoleczenie (np. postępowanie przy gorączce, prawidłowe stosowanie leków OTC);

  • zdefiniować pojęcia telemedycyny i e‑zdrowia oraz omówić ich znaczenie w codziennej praktyce;

  • wyjaśnić różnicę między lekiem a suplementem diety;

  • nauczyć czytać ze zrozumieniem ulotki leków;

  • omówić zasady dostępu do leków na receptę i OTC oraz podstawowe zasady ich refundacji w Polsce.

W ramach wymagań fakultatywnych farmaceuta może dodatkowo wprowadzić uczniów w zagadnienia:

  • funkcjonowania i finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli Narodowego Funduszu Zdrowia;

  • opieki farmaceutycznej – kiedy i jak z niej skorzystać;

  • działań niepożądanych najczęściej stosowanych leków bez recepty.

Kto może uczyć edukacji zdrowotnej?

Wśród osób uprawnionych do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej Ministerstwo Edukacji wymienia m.in. farmaceutę. Zgodnie z § 3a projektu rozporządzenia określającego kwalifikacje nauczycieli tego przedmiotu, mogą je prowadzić:

  1. nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie lub psychologowie;

  2. osoby, które ukończyły studia przygotowujące do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego albo studia w zakresie zdrowia publicznego, i posiadają przygotowanie pedagogiczne.

Przyjęto również, iż zajęcia z edukacji zdrowotnej mogą być prowadzone przez zespół dwóch lub więcej ww. nauczycieli.

Informację o tym, iż zapisy rozporządzenia pozwalające farmaceucie prowadzić zajęcia z edukacji zdrowotnej wejdą w życie, potwierdziła zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji, pani Anna Dakowicz‑Nawrocka. Wskazała jednak, iż farmaceuta musi wcześniej odbyć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

Obecnie przygotowanie pedagogiczne można nabyć poprzez ukończenie studiów podyplomowych w tym zakresie prowadzonych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku ws. kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. – podkreśliła przedstawicielka resortu edukacji.

Drodzy FARMACEUCI ❤️
Zajączek Wielkanocny przyniósł Wam prezent w postaci nowej pozaaptecznej oficjalnej drogi zawodowej 🐰🐣
Bardzo dziękuję ❤️
Wesołych Świąt 🌿 pic.twitter.com/37Jwqdi8rH

— Marta Trafidło (@mar_traf) April 18, 2025

Idź do oryginalnego materiału