Fakty i mity o niepełnosprawności

rampa.net.pl 1 miesiąc temu

W tym artykule chciałbym poruszyć temat stereotypów postrzegania osób z niepełnosprawnościami oraz powiedzieć, co jest prawdą, a co nieprawdą jeżeli chodzi o tą kwestię.

Fakty i mity na temat niepełnosprawności

Pierwszym stereotypem, który funkcjonuje w społeczeństwie, jest przekonanie, iż niepełnosprawność jest wyrokiem. Jest to bardzo krzywdzący pogląd jako, iż każdy z nas ma potrzebę pozytywnego odbioru własnej osoby i prawo do akceptacji. Wszelkie dysfunkcje mogą zmieniać życie posiadającej je osobie, ale nie są to zmiany wykluczające jej spełnianie się w społeczeństwie.

Drugim mitem na temat niepełnosprawności jest to, iż osoba taka nie może być szczęśliwa. Jest to oczywista nieprawda bo niepełnosprawność to wcale nie jest nieszczęście. Życie takiej osoby różni się z pewnością od życia osób w pełni sprawnych, ale w żaden sposób nie wpływa to na fakt, iż może być ona jak najbardziej szczęśliwa i zadowolona z życia. Często, gdy składamy sobie życzenia, pada formuła „Życzę Ci zdrowia, bo to najważniejsze”. Otóż moim zdaniem, zdrowie wcale nie jest najważniejsze w życiu człowieka.

Kolejnym typowym myśleniem jest przekonanie, iż osoba z niepełnosprawnością zawsze potrzebuje naszej pomocy. Tymczasem osoby niepełnosprawne często radzą sobie doskonale przy wykonywaniu tych samych czynności co inni, choć niekiedy muszą w to włożyć więcej wysiłku.

Mitem jest także pogląd, iż osoby niepełnosprawne posiadają nadzwyczajne umiejętności. Choć np. osoby niewidome korzystają w kontakcie ze światem zewnętrznym głównie ze zmysłu dotyku i słuchu i mają je lepiej wyćwiczone, to nieprawdą jest, iż mają jakiś „szósty zmysł”. Z osobami z niepełnosprawnością jest tak samo jak z innymi, każdy posiada jakieś talenty, określone umiejętności, zalety czy wady. Nie można więc powiedzieć, iż osoby z niepełnosprawnościami mają jakieś nadzwyczajne zdolności.

Stereotypem jest również myślenie, iż niepełnosprawny zawsze stoi na straconej pozycji. Jest wiele przykładów z życia, które pokazują, iż osoba z jakąkolwiek dysfunkcją osiąga sukcesy, np. w sporcie, kulturze czy nauce.

Podsumowanie

W społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów na temat osób z niepełnosprawnościami. Żywe jest także ciągle potoczne wyobrażenie osoby z niepełnosprawnością – koncentracja na słabościach i ograniczeniach, a nie na możliwościach.

Moim zdaniem niezwykle ważne jest, aby traktować osoby z niepełnosprawnościami jak zwyczajnych ludzi, a nie spoglądać na nie przez pryzmat ich niepełnosprawności.

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Piotr Jędrasik

Idź do oryginalnego materiału