EUROArray HLA-B27 idealny do badań w ramach programu lekowego dla chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)

euroimmun.pl 1 rok temu

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest to przewlekła, w większości przypadków postępująca choroba o podłożu zapalnym. Zaliczana jest do spondyloartropatii, a objawia się przede wszystkim sztywnością oraz uciążliwym bólem kręgosłupa. Choroba obejmuje głównie szkielet osiowy, czyli kręgosłup, staw krzyżowo-biodrowy oraz spojenie łonowe. Nazwa jednostki chorobowej jest ściśle związana z mechanizmem jej przebiegu: przewlekły stan zapalny i reumatyczny charakter choroby prowadzą do zarastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami, a w konsekwencji do postępującego usztywnienia kręgosłupa i deformacji naturalnych krzywizn.

Chociaż etiologia choroby nie została jeszcze całkowicie poznana, wiadomo, iż na jej rozwój wpływają czynniki:

  • genetyczne (HLA-B27)
  • immunologiczne (zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego)
  • środowiskowe

Programy lekowe dostępne w Polsce

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa programy lekowe dotyczące spondyloartropatii osiowych, które opierają się na wykorzystaniu różnych postaci inhibitorów TNF-alfa (Adalimumab, Certolizumab pegol, Etanercept, Golimumab, Infliksymab, Sekukinumab):

  1. Leczenie inhibitorami TNF-alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45)
  2. Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (ICD-10 M46.8)

Należy zaznaczyć, iż wspomniane programy nie są przeznaczone dla wszystkich pacjentów, u których rozpoznano SpA. Warunkiem kwalifikacji do leczenia jest spełnienie konkretnych kryteriów zawartych w danym programie lekowym. Kryteria kwalifikujące pacjentów do wymienionych programów terapeutycznych z zastosowaniem leków biologicznych obejmują badanie HLA-B27.

EUROArray HLA-B27

Firma EUROIMMUN posiada w swojej ofercie test, który pozwala na wykonanie badania wymienionego w programach lekowych dla pacjentów z ZZSK i SpA. Test EUROArray HLA-B27 służy do molekularnej diagnostyki in vitro alleli HLA-B*27 w genomowym DNA pacjenta. Wykrywa on wszystkie warianty genetyczne HLA-B27, zarówno te związane, jak i niezwiązane z daną jednostką chorobową. To właśnie na eksonie 2 genu HLA-B27 zlokalizowane są dwa podtypy: HLA-B*27:06 i HLA-B*27:09, które nie są związane z jednostką chorobową. Test genetyczny EUROArray HLA-B27 został zaprojektowany tak, aby wykrywał zarówno ekson 2, jak i ekson 3 genu HLA-B27, co maksymalnie zwiększa wiarygodność badania i daje jednoznaczne wyniki. EUROArray HLA-B27 zapewnia bardziej precyzyjne i wiarygodne wyniki niż testy serologiczne. Dodatkowy atut stosowania testu genetycznego to brak wpływu na wynik badania innych czynników, takich jak dieta, leki czy infekcje. EUROArray HLA-B27 to szybkie i proste badanie, do którego wykonania potrzebna jest próbka krwi lub wymaz z policzka.

Dowiedz się więcej o testach mikromacierzowych EUROArray

Piśmiennictwo

  1. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK (ICD-10: M46.8).
  2. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45).
  3. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Reumatologia/Prof-Samborski-potrzebna-refundacja-nowych-lekow-dla-pacjentow-ze-spondyloartropatiami,228234,1011.html
  4. https://www.euroimmun.pl/zzsk-jak-odpowiednio-dobrac-leczenie-biologiczne/
  5. https://www.euroimmun.pl/euroarray-hla-b27-metoda-referencyjna-w-diagnostyce-zzsk/
  6. https://pulsmedycyny.pl/terapia-biologiczna-na-miare-aktywnosci-spondyloartropatii-zapalnej-952431
  7. https://www.termedia.pl/reumatologia/Leczenie-nieradiograficznych-spondyloartropatii-osiowych-w-Polsce,28218.html
  8. https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Reumatologia/Nowe-opcje-terapeutyczne-dla-pacjentow-z-osiowa-i-obwodowa-spondyloartropatia,221283,1011.html

Tomasz Janiszewski

Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Produktów IDS

572 596 102

[email protected]

Masz pytanie dotyczące tego tematu?

Idź do oryginalnego materiału