Endometrioza – co to za choroba?

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: ginekologia


Endometrioza jest chorobą układu rozrodczego, dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jej przyczyna nie jest dokładnie poznana, stosuje się leczenie objawowe. Zobacz, co to jest endometrioza, jak ją rozpoznać i jak można ją leczyć.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych kobiety. Cechuje się ona obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy, czyli obecnością endometrium w innych miejscach, niż do tego stworzone.

Według WHO endometrioza może dotyczyć około 10-15% kobiet na świecie w wieku rozrodczym. Endometrioza jest jedną z chorób, które prowadzą do dyskomfortu i utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiet, a także przyczynia się do pogorszenia jakości życia.

Objawy endometriozy

Choroba ta przebiega różnie u każdej kobiety. Możliwe objawy endometriozy to:

  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego i bolesne miesiączki,
  • częstomocz lub bolesne i naglące parcie na stolec,
  • intensywne krwawienie w czasie miesiączki,
  • ból w czasie stosunku seksualnego,
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • krew w moczu,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • ból jamy brzusznej, okolicy krzyżowej i miednicy. Dolegliwości często są bardzo silne i utrudniają codzienną aktywność.

Endometrioza może przez wiele lat przebiegać bez objawów lub nie są one zbyt uciążliwe. Zdarza się, iż zostaje wykryta przypadkowo podczas badań kontrolnych. Podczas jej przebiegu dochodzi do powstawania guzków, zrostów, blizn, torbieli i jajników. Torbiele endometrialne mogą osiągnąć bardzo duże rozmiary.

Diagnostyka endometriozy

W diagnostyce endometriozy wykorzystuje się kilka badań:

  • podstawowe badanie ginekologiczne,
  • badanie ultrasonograficzne (USG) lub inne badania obrazowe,
  • laparoskopia, która pozwala na ocenę tkanek i narządów w jamie otrzewnej. Pobierane są wtedy wycinki do badania histopatologicznego, by stwierdzić, czy są w nich ektopowe komórki endometrium.

Leczenie endometriozy

Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Wyróżnia się leczenie operacyjne i farmakologiczne. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków, które mają za zadanie zahamować wzrost endometrium. By zmniejszyć ból podaje się z kolei leki hormonalne. W chirurgicznym leczeniu ważne jest usunięcie ognisk endometriozy – służą do tego metody laparoskopowe. Jednak w ciężkich przypadkach niezbędne może okazać się usunięcie macicy i jajników.

Jest kilka metod, by sobie z nimi radzić, lekarz dobierze adekwatne w zależności od stopnia zaawansowania endometriozy. Znaczenie ma też, czy dana pacjentka planuje zajść w ciążę. Dobre efekty w wybranych przypadków daje też połączenie wybranych metod.

fot. StockSnap / Pixabay

Idź do oryginalnego materiału