EMA wydała rekomendacje ws. stosowania metamizolu sodowego

rx.edu.pl 1 tydzień temu

Komitet ds. bezpieczeństwa EMA (PRAC), wydał rekomendacje dotyczące zminimalizowania poważnych skutków wystąpienia agranulocytozy – znanego skutku ubocznego metamizolu, popularnego leku przeciwbólowego. Agranulocytoza obejmuje nagły i gwałtowny spadek liczby granulocytów, białych krwinek, który może prowadzić do poważnych, a choćby śmiertelnych zakażeń. W Polsce leki z metamizolem dostępne są bez recepty pod nazwami handlowymi: Pyralgina, Pixalzina, Pyreox czy Pyretolek.

Po przejrzeniu danych na temat ryzyka agranulocytozy w przypadku metamizolu, PRAC stwierdził, iż istniejące ostrzeżenia w ulotce produktu należy zaktualizować. Zmiany mają na celu zwiększenie świadomości tego poważnego działania niepożądanego wśród pacjentów i pracowników służby zdrowia. Mają też ułatwić jego wczesne wykrywanie i diagnozowanie.

Agranulocytoza jest znanym skutkiem ubocznym stosowania leków zawierających metamizol. Może ona wystąpić w dowolnym momencie leczenia lub niedługo po zaprzestaniu przyjmowania leku. Agranulocytoza może pojawić się także u osób, które wcześniej stosowały metamizol bez problemów. Ten poważny skutek uboczny nie jest związany z dawką stosowanego metamizolu. Istniejące środki mające na celu zminimalizowanie tego ryzyka różnią się w zależności od kraju.

Komitet PRAC zalecił, aby pracownicy służby zdrowia informowali pacjentów o konieczności zaprzestania przyjmowania leków z metamizolem i natychmiastowego zwrócenia się o pomoc lekarską w przypadku wystąpienia objawów agranulocytozy. A do objawów tych należą: gorączka, dreszcze, ból gardła. Pojawiają się też bolesne owrzodzenia na wilgotnych, wewnętrznych powierzchniach ciała (błonach śluzowych), szczególnie w jamie ustnej, nosie i gardle lub w okolicach narządów płciowych lub odbytu. Pacjenci muszą być czujni na te objawy zarówno w trakcie, jak i krótko po zaprzestaniu leczenia.

PRAC zalecił również, aby metamizolu nie stosować u pacjentów, u których występuje zwiększone ryzyko agranulocytozy lub którzy są na nią podatni. Dotyczy to pacjentów, u których wcześniej wystąpiła agranulocytoza spowodowana metamizolem lub podobnymi lekami. Chodzi o pirazolony lub pirazolidyny. Zwiększone ryzyko występuje też u pacjentów, którzy mają problemy ze szpikiem kostnym lub z zaburzeniami wytwarzania lub działania krwinek.

Źródło: EMA

Idź do oryginalnego materiału