EMA: Analogi GLP-1 nie powodują myśli samobójczych

mgr.farm 1 tydzień temu

Komitet ds. Oceny Ryzyka działający przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) poinformował o zakończeniu postępowania, które miało na celu określenie, czy analogi GLP-1 mogą powodować powstanie myśli samobójczych. To efekt doniesień, jakie pojawiły się w połowie zeszłego roku. Wskazywały one, iż u pacjentów stosujących preparaty z liraglutydem oraz semglutydem, pojawiły się myśli o samookaleczeniu oraz myśli samobójcze.

EMA nie zauważyła związku potwierdzającego dotychczasowe doniesienia

EMA postanowiła dokładnie zbadać doniesienia związane z potencjalnym ryzykiem stosowania analogów GLP-1. W tym celu przeanalizowała wyniki badań klinicznych. Jedno z nich zostało przeprowadzone na dużej liczbie danych. Obejmowało ono chorych na cukrzycę typu 2 z towarzyszącą im nadwagą oraz otyłością. Badanie to nie wykazało związku przyczynowego między stosowaniem przez pacjentów semaglutydu a pojawieniem się u nich myśli samobójczych.

EMA wskazuje, iż również wyniki innego badania nie wskazują na taką zależność. W nim ocenie poddawano pacjentów chorujących na cukrzycę. W tej grupie nie stwierdzono zwiększonej liczby zdarzeń, których efektem byłyby samookaleczenia i myśli samobójcze.

Analogi GLP-1 nie powodują myśli samobójczych

Komitet ds. Oceny Ryzyka działający przy EMA stwierdził, iż nie ma związku przyczynowego między stosowaniem analogów GLP-1, a pojawieniem się u pacjentów myśli samobójczych. Tezę tę opiera na podstawie wyników badań klinicznych i badań nieklinicznych, oraz danych pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Jednocześnie EMA wzywa wszystkie podmioty odpowiedzialne, które posiadają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leków z analogami GLP-1, do stałego monitorowania pojawiających się zdarzeń. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących doniesień, należy je przedstawić w raportach o bezpieczeństwie stosowania danych leków.

Źródło: EMA/MB

Idź do oryginalnego materiału