Elon Musk ogłasza Partię Ameryki po sondzie na X

upday.com 10 godzin temu

Elon Musk ogłosił utworzenie nowej partii politycznej w Stanach Zjednoczonych. Miliarder napisał w serwisie X: «Stosunkiem dwa do jednego chcecie nowej partii politycznej i będziecie ją mieć!»

Szef Tesli i SpaceX skrytykował obecny system polityczny, twierdząc: «Jeśli chodzi o doprowadzanie naszego kraju do bankructwa poprzez marnotrawstwo i korupcję, żyjemy w systemie monopartyjnym, a nie w demokracji». Musk zapowiedział: «Dziś powstaje Partia Ameryki, która odda wam waszą wolność».

Sondaż w Dzień Niepodległości

W piątek, podczas obchodów Dnia Niepodległości, Musk przeprowadził sondę wśród internautów na platformie X. Zapytał: «Dzień Niepodległości to idealny czas, by zapytać, czy chcecie niepodległości od systemu dwupartyjnego (według niektórych monopartyjnego)! Czy powinniśmy utworzyć Partię Ameryki?»

W głosowaniu wzięło udział ponad 1,2 miliona osób, z czego 65 procent opowiedziało się za utworzeniem nowej partii. Na podstawie wyników sondażu Musk ogłosił powstanie ugrupowania.

Strategia polityczna nowej partii

Musk przedstawił konkretną strategię działania nowego ugrupowania. «Jednym ze sposobów byłoby skoncentrowanie się wyłącznie na dwóch lub trzech miejscach w Senacie i ośmiu do dziesięciu okręgach wyborczych do Izby Reprezentantów» - przekazał miliarder.

Według Muska zdobycie tylko kilku mandatów mogłoby «stanowić decydujący głos przy kontrowersyjnych ustawach». To nie pierwszy raz, gdy miliarder sugeruje utworzenie nowego ugrupowania politycznego w USA.

Krytyka ustawy budżetowej Trumpa

Pomysł nowej partii wiąże się z ostrą krytyką ustawy budżetowej podpisanej w piątek przez prezydenta Donalda Trumpa (Republikanie). W poniedziałek Musk zapowiedział, iż w razie przegłosowania projektu w Stanach Zjednoczonych powstanie Partia Ameryki.

Miliarder napisał też, iż każdy członek Kongresu, który zagłosuje za ustawą budżetową, powinien się wstydzić. Chodzi o «jedną wielką piękną ustawę», która łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów.

Konflikt z prezydentem

Musk, który był największym sponsorem kampanii wyborczej Trumpa, pod koniec maja zakończył pracę dla Białego Domu jako szef Departamentu Wydajności Rządu (DOGE). Na początku czerwca doszło między nim a prezydentem do ostrej wymiany zdań.

Miliarder nazwał prezydencki projekt ustawy budżetowej «paskudztwem» i poparł wezwanie do impeachmentu Trumpa. Musk insynuował nawet, iż prezydent wspólnie z miliarderem Jeffreyem Epsteinem wykorzystywał nieletnie dziewczęta.

Odpowiedź Białego Domu

Trump odpowiedział, iż jest «bardzo rozczarowany» swoim byłym bliskim doradcą. Prezydent ocenił, iż Musk «oszalał» i zasugerował możliwość zakończenia kontraktów między amerykańskim rządem a firmami miliardera.

Według Trumpa Musk jest zdenerwowany, ponieważ ustawa obetnie dopłaty do pojazdów elektrycznych. Później Musk napisał, iż «żałuje niektórych swoich postów» o prezydencie i przyznał, iż «poszły za daleko».

Próba pojednania

Według mediów Musk rozmawiał z Trumpem, zanim publicznie wyraził skruchę. Konflikt między dwoma wpływowymi postaciami amerykańskiej polityki pokazuje napięcia w obozie republikańskim.

Utworzenie Partii Ameryki mogłoby znacząco wpłynąć na przyszły układ sił politycznych w Stanach Zjednoczonych. Musk już wcześniej sugerował potrzebę powstania nowego ugrupowania politycznego w USA.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału