W sobotę (8 marca) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka prezydent Michał Missan wręczył Nagrody Prezydenta Elbląga. Statuetki przyznane zostały w 7 kategoriach. Galę uświetnił koncert zespołu Sound’n’Grace.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Nagrody Prezydenta Elbląga przyznawane są od 1991 roku. W minionych latach wręczane były 6 stycznia. 8 marca nie jest jednak przypadkowy – to właśnie 8 marca 1521 r. młody piekarz uratował miasto przed najazdem Krzyżaków przecinając liny, co pozwoliło zamknąć kratę umieszczoną w bramie miasta.
Przybyłych na sobotnią uroczystość powitała prezenterka telewizji Polsat Paulina Sykut-Jeżyna i to ona poprowadziła galę.
– Po raz pierwszy jestem gospodarzem tej gali i przyznawałem te nagrody. Jest mi ogromnie miło, iż mogę w ten sposób podziękować tym mieszkańcom, którzy mają bardzo duży wkład w rozwój naszego pięknego Elbląga – mówił na wstępie sobotniej gali prezydent Michał Missan. – Po dziesięciu miesiącach – bo tyle czasu minęło od kiedy zostałem prezydentem – mogę powiedzieć, iż Elbląg ludźmi stoi i sztuką jest móc skorzystać i potrafić skorzystać z tego potencjału, który drzemie właśnie w mieszkańcach naszego miasta.
W kategorii przedsiębiorczość i innowacje nagrodę otrzymał Związek Pracodawców Ziemi Elbląskiej.
Nagrodę w kategorii ochrona zdrowia odebrał Jacek Wójcik, wicedyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.
– Mój związek z elbląską służbą zdrowia liczy 38 lat, więc uśmiechając się trochę, niektórych nie było jeszcze na świecie, kiedy ja tutaj zaczynałem pracę. To, co nam się udało w ostatnim czasie, to jest olbrzymi proces restrukturyzacji i organizacji ochrony zdrowia na terenie Elbląga, połączonej z wymianą kontraktów, z przemieszczeniem oddziałów szpitalnych, z budową supernowoczesnego pięciosalowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią – wskazał Jacek Wójcik. – Mam wrażenie, iż ta moja nagroda jest oczywiście dla całego szpitala, a ponieważ została przyznana indywidualnie, więc częściowo też dla mnie.
Jak zaznaczył, gdy zaczynał pracę w szpitalu to pracowało w nim 250 osób, w tej chwili jest to 1100 osób.
W kategorii kultura i sztuka wyróżniona została Marta Drózda-Kulkowska, która od ponad 20 lat pracuje jako dyrygent elbląskich zespołów chóralnych.
– Mam w sobie chyba taki patriotyzm lokalny, bo nie wyobrażałam sobie zostać w Lublinie, gdzie studiowałam, tylko zawsze pragnęłam wrócić do Elbląga i tu właśnie działać, tak kulturalnie, i na rzecz Elbląga w sposób artystyczny, muzyczny – zaznaczyła nagrodzona w klipie prezentującym jej sylwetkę.
Nagroda przyznana została także w kategorii sport i turystyka. Statuetkę odebrała Joanna Wołosz, a tak dokładniej jej rodzice, bo siatkarka kontynuuje swoją przygodę z siatkówką we włoskim Imoco Volley. W sierpniu 34-latka zakończyła karierę reprezentacyjną. W sportowym CV ma m.in. 6-krotne mistrzostwo Włoch, 2 zwycięstwa w Lidze Mistrzyń czy 3 Klubowe Mistrzostwa Świata. Z reprezentacją Polski zdobyła srebro Igrzysk Europejskich i brąz Ligi Narodów.
Mimo nieobecności na gali, Joanna Wołosz nagrała krótki film, dziękując w nim za otrzymaną nagrodę i ludziom, którzy zaszczepili w niej miłość do siatkówki.
Nagrodzono również tych, którzy podejmują działania proekologiczne. W kategorii działalność ekologiczna statuetka powędrowała do Szkoły Podstawowej nr 16 im. Józefa Wybickiego w Elblągu.
Nagroda wręczona została również za działalność społeczną i charytatywną i w tym roku trafiła do elbląskiego oddziału Stowarzyszenia „Teen Challenge” – Chrześcijańska Misja Społeczna”.
– Wielkim przywilejem jest tu stać i trzymać tą prestiżową nagrodę z rąk pana prezydenta jako prezydenta, ale również fantastycznej osoby, fantastycznego człowieka. zwykle stoimy w różnych warunkach, w nie takich pięknych okolicznościach, często w mrozie, deszczu, śniegu, więc czujemy się zaszczyceni – mówiła tuz po odebraniu statuetki Beata Grzeszczuk. – Chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy nas wpierają i pragniemy zaznaczyć, iż my tu tylko reprezentujemy naszą Misję, natomiast wszyscy ci, którzy nas wpierają są właśnie godni tej nagrody. Często bywacie anonimowi, kiedy odpowiadacie na nasze apele, kiedy podczas tych piątkowych spotkań przywozicie ciasta, pączki i różne inne smakołyki – dodała.
Stowarzyszenie w każdy piątek o godz. 17:00 na Placu Dworcowym wspiera osoby ubogie, samotne, uzależnione i bezdomne. Każdy kto przyjdzie może otrzymać ciepły posiłek.
Za promocję miasta wyróżniony został Przemysław Zamojski, który podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich pod wieżą Eiffla rywalizował w turnieju koszykówki 3×3. Był również chorążym reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Nagrodę Prezydenta Elbląga odebrali rodzice sportowca, gdyż ten przebywa w tej chwili w Zimbabwe, w związku z działalnością charytatywną.
W tym roku wręczono również dwie nagrody honorowe. Otrzymały je prof. Maria Lubocka-Hoffmann oraz dr Iwona Ryniewicz-Zander. Pierwsza z pań to była wojewódzka konserwator zabytków. To jej Elbląg zawdzięcza obecny kształt Starego Miasta. Dr Iwona Ryniewicz-Zander jest z kolei koordynatorką Oddziału Onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
Po wręczeniu nagród na scenie pojawił się zespół Sound’n’Grace. Nie zabrakło znanych utworów, takich jak: „100”, „Możesz Wszystko”, „Dach”, „Na pewno”, czy „Idealnie”.