W Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu rozpoczęto terapię pacjentów, którzy cierpią na przewlekły ból kręgosłupa. Leczenie polega na podaniu elastycznej protezy dysku.
Innowacyjna metoda leczenia
W ubiegłym roku eksperci ze szpitala mieleckiego rozpoczęli specjalizowanie się w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Specjaliści podjęli próbę wyłączenia nerwów przewodzących ból dzięki fal o wysokiej częstotliwości.
– Pod kontrolą rentgena wprowadza się igłę w obręb krążka międzykręgowego. Przez tę igłę podaje się protezę, która ma wygląd żelowego makaronu. Ten „makaron” jest higroskopijny, odbudowuje wysokość krążka międzykręgowego poprzez ściąganie wody, a także zmienia jego adekwatności biochemiczne na skutek podniesienia pH – wyjaśnił neurochirurg Dominik Ungeheuer.
Eksperci są zdania, iż taki zabieg może pomóc wielu pacjentom.
– Przeznaczony jest dla chorych z przewlekłym bólem kręgosłupa, którzy nie reagują zadowalająco na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację. Zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż inne zabiegi odbarczające – zapewnił doktor Ungeheuer.
Kwalifikacja do tej operacji opiera się na analizie rezonansu magnetycznego dotkniętego odcinka kręgosłupa. Zajmują się tym specjaliści z Kliniki Neurochirurgii.
Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala w Mielcu podkreśla, iż proponowane procedury są mało inwazyjne. Co więcej, okres hospitalizacji można skrócić do jednego lub dwóch dni.
Specjaliści podkreślają również, iż metoda ta jest przeznaczona dla chorych, którzy zmagają się z przewlekłym bólem kręgosłupa. Co więcej, terapia skierowana jest dla osób, które nie reagują na leczenie przeciwbólowe. Ponadto specjalista podkreśla, iż są bardzo wąskie wskazania radiologiczne do tego zabiegu. Operacja przebiega w miejscowym znieczuleniu.
Źródło: rynekzdrowia.pl