Ekspertka szczerze o popularnym nawyku. Chodzi o zdrowie. "Kurz, zarazki, owady"

kobieta.gazeta.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: phongsathon Uengamphon / Getty Images/istock.com


Dlaczego nie stawiać wody przy łóżku do sypialni? Choć może się to wydawać wygodne, ten zwyczaj nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Ekspertka wymieniła trzy powody, o których warto wiedzieć.
Aby zachować nawodnienie, zalecane jest picie odpowiedniej ilości wody dziennie. Mimo to wiele osób ma problem, aby osiągnąć wymagane spożycie. Stosują więc różne metody, aby przypomnieć sobie o utrzymaniu tego zdrowego nawyku. Jedną z nich jest położenie szklanki wody na stoliku nocnym jako przypomnienie, aby wziąć łyk rano.


REKLAMA


Zobacz wideo Karolina Pisarek pogodziła się z Joanną Krupą. "Tak naprawdę to nie był nasz konflikt" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Dlaczego nie stawiać wody przy łóżku do sypialni? To może wpłynąć na twoje zdrowie
Na pozór słuszny nawyk w rzeczywistości może przynieść negatywne konsekwencje zdrowotne. Okazuje się, iż woda po kilku godzinach stania w otwartej przestrzeni nie jest już tak nieskazitelnie czysta jak wcześniej. Jak podaje portal telegrafi.com ekspertka ds. zdrowia Kelly Johnson-Arbor przedstawiła szereg powodów, z których wiele z nas nie zdaje sobie choćby sprawy.


Zanieczyszczenia. - Otwarta szklanka jest podatna na zanieczyszczenia kurzem, zarazkami, owadami. Dotyczy to również wszystkiego, co unosi się lub lata w powietrzu - ostrzega Johnson-Arbor. Dodaje, iż w kurzu domowym mogą znajdować się toksyczne substancje chemiczne, a z czasem ich spożywanie w dużych ilościach wiąże się z problemami zdrowotnymi.
Gorzki smak. jeżeli kiedykolwiek wypiłaś szklankę wody, która stała przez całą noc, być może zauważyłaś subtelną różnicę w smaku. Według ekspertki istnieje na to wyjaśnienie. - Kiedy zostawiasz szklankę wody na noc, gazy w powietrzu, w tym dwutlenek węgla, rozpuszczają się w wodzie. Następnie zamieniają się w kwas węglowy, dlatego pozostała woda może mieć gorzki smak - wyjaśniła.
Bakterie. jeżeli korzystamy z tej samej szklanki kilkukrotnie, za każdym razem zostawiamy na niej ślinę, a co za tym idzie, ryzyko namnażania bakterii rośnie. Johnson-Arbor radzi, aby unikać również picia ze szklanki wody, która została pozostawiona na noc, szczególnie jeżeli ktoś inny jej wcześniej używał.


Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock


Jak duże ryzyko niesie ze sobą picie wody, która pozostała nam na noc? Wygodne alternatywy
Według eksperki szklanka wody stojąca przez noc mimo wszystko wcale nie jest taka niebezpieczna. - Ogólnie rzecz biorąc, choćby jeżeli nie smakuje tak dobrze, to mimo pozostawienia na noc mało prawdopodobne, by ktokolwiek zachorował. Picie takiej wody jest bezpieczne, o ile nie ma wyraźnego skażenia - stwierdziła Johnson-Arbor. jeżeli jednak boimy się ryzyka, możemy zastosować proste rozwiązania. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w butelkę z zakrętką lub przykryć szklankę małym talerzykiem czy też pokrywką.
Idź do oryginalnego materiału