Jak ostrzega hepatolog, prof. Krzysztof Tomasiewicz, „stłuszczeniowa choroba wątroby o podłożu metabolicznym związana jest przede wszystkim z niezdrowym odżywianiem, stylem życia, stresem”. Ekspert zaznaczył, iż w naszym kraju z chorobą tą może zmagać się choćby 5 do 6 mln osób, czyli ponad 20 proc. społeczeństwa Jakie są objawy stłuszczenia wątroby i na czym polega leczenie?
Prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, w rozmowie z PAP wskazał, iż stłuszczenie wątroby może prowadzić np. do zapalenia wątroby, marskości i raka tego narządu.
„Zaawansowana marskość wątroby jest procesem nieodwracalnym”
Pierwsze objawy stłuszczenia wątroby są niespecyficzne – poczucie zmęczenia, bark sił i bóle stawowej. Zdaniem prof. Tomasiewicza są to na tyle niekonkretne objawy, iż mogą dotyczyć pacjentów np. z zespołem pocovidowym. Do dolegliwości bólowych dochodzi najczęściej dopiero przy powiększeniu wątroby, gdy napina się torebka wątrobowa. Hepatolog dodał, iż w diagnostyce pomocne jest na wstępie USG i badania biochemiczne krwi, w tym oznaczenie enzymów wątrobowych, a w przypadkach wątpliwych – biopsja wątroby.
Na pytanie o wygląd narządu w przypadku zaawansowanej choroby ekspert odpowiedział:
– Mówiąc obrazowo, jest ona przesycona tłuszczem – kropelki tłuszczu znajdują się w obrębie tkanki wątrobowej. To powoduje zapalenie, a następnie włóknienie wątroby, czyli czynny miąższ będzie zastępowany tkanką włóknistą tj. blizną. W konsekwencji dochodzi do marskości wątroby, a to już jest bardzo prosty krok do raka wątrobokomórkowego.
Ekspert dodał, iż samoregeneracja wątroby jest możliwa, ale tylko pod warunkiem, gdy narząd przetrwa proces włóknienia na wczesnym etapie choroby.
– Jednak, gdy mamy samą już tkankę włóknistą, to trudno mówić o jakiejkolwiek regeneracji – wyjaśnił hepatolog i dodał, iż zaawansowana marskość wątroby jest procesem nieodwracalnym. – Wtedy, tak naprawdę, jedynym ratunkiem dla tych ciężko chorych może być przeszczepienie wątroby – dodał specjalista.
Coraz więcej pacjentów ze stłuszczeniem wątroby
Na stłuszczenie wątroby szczególnie narażeni są pacjenci z cukrzycą, otyłością lub chorobami układu krążenia.
– Dodatkowo, mówimy tu również o tzw. otyłości metabolicznej. Mamy czasem pacjentów, którzy są naprawdę szczupli, ale dochodzi u nich do pewnych zaburzeń metabolicznych, które również mogą powodować problemy z wątrobą – wyjaśnił prof. Tomasiewicz.
Ekspert dodał również, iż na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest duży wzrost pacjentów ze stłuszczeniem wątroby. Wiele osób trafiło do poradni hepatologicznej z programu „Profilaktyka 40 Plus”.
– Jest to pierwszy taki program w medycynie rodzinnej, gdzie rutynowo oznaczane są enzymy wątrobowe. W ten sposób bardzo wielu pacjentów zostało „wyłapanych” u lekarzy rodzinnych, właśnie przy okazji wykonywania tych badań – wyjaśnił lekarz.
Leczenie wątroby, jak tłumaczył prof. Tomasiewicz, rozpoczyna się przede wszystkim od zmiany stylu życia – wprowadzenia odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego. W praktyce klinicznej stosuje się również leki, np. zmniejszające masę ciała, leki hepatoprotekcyjne, których zadaniem jest zmniejszenia stanu zapalnego i stłuszczenia wątroby. Obecnie, jak poinformował lekarz, realizowane są także badania kliniczne trzeciej fazy nad wprowadzeniem leków, które będą przeznaczone da pacjentów ze stłuszczeniem wątroby.
Źródło: PAP