Eksperci: smog jest również groźny dla oczu

everethnews.pl 1 rok temu

Eksperci apelują, iż smog jest bardzo szkodliwy, nie tylko dla ludzkiego układu oddechowego, jak również dla oczu. Warto wiedzieć, jak można zadbać o swoje oczy i zmniejszyć uciążliwe objawy i ryzyko powikłań.

Szkodliwość smogu

Specjaliści są zgodni odnośnie do szkodliwego wpływu smogu na układ oddechowy oraz układ krwionośny. Jednak bardzo często pacjenci zapominają, iż smog również negatywnie wpływa na oczy. Przede wszystkim kurz i pył, który zawarty jest w zanieczyszczonym powietrzu, uszkadza w sposób mechaniczny oko. choćby krótkotrwałe narażenie na duże dawki toksycznych substancji zanieczyszczających może powodować zapalenie spojówek lub objawy suchego oka. Film łzowy, rogówka i spojówka pozostają w stałym kontakcie z otaczającym powietrzem, dlatego zawarte w nich toksyny mogą bezpośrednio na nie oddziaływać i zaburzać ich funkcjonowanie – od łagodnego dyskomfortu po chroniczne podrażnienie oczu. Objawy te są często bardziej nasilone u osób noszących soczewki kontaktowe.

– Dla narządów wzroku szczególnie szkodliwy jest pył PM10 – będące częścią smogu cząsteczki o średnicy poniżej 10 μm – który drażni i wysusza aparat ochronny oka, powodując nadmierne parowanie, wysychanie lub upośledzenie produkcji łez. W efekcie prowadzi to do ryzyka pojawienia zespołu suchego oka lub stanu zapalnego powierzchni oka, które manifestują się na przykład stanem zapalnym brzegów powiek, nieprawidłowym przyleganiem powiek do gałki ocznej, czy zaburzeniami mrugania – opowiedziała okulistka, lek. Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.

Warto również zaznaczyć, iż istnieją badania, które wskazują na związek smogu z rozwojem chorób oczu, takich jak: zaćma i zaburzenia mikrokrążenia w siatkówce. Badania, które opublikowano w „British Journal of Ophtalmology”, wykazało, iż pacjenci, którzy mieszkają w bardzo zanieczyszczonym powietrzu, zmagają się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Jak chronić oko?

Bardzo istotną rolę odgrywa aparat ochronny oka, który zapewnia stałą ochronę gałki ocznej.

Łzy, które składają się z warstwy wodnistej, tłuszczowej oraz śluzowej, pełnią bardzo ważne funkcje dla oka: nawilżają i chronią przed infekcjami i mikrourazami. Kiedy jest ich za mało lub ich skład nie jest odpowiedni, aby nawilżać oko, a do tego może prowadzić smog, pojawiają się problemy. Te związane z wysychaniem spojówki, rogówki, w konsekwencji prowadzą do sporego dyskomfortu: uczucie kłucia, piasku w oku, ciała obcego w oku, nadmiernego zmęczenia lub zaczerwienienia oka czy bólu. Rozwiązaniem pierwszego wyboru są preparaty uzupełniające tzw. sztuczne łzy, zwłaszcza z kwasem hialuronowym. Ważne, aby stosować je regularnie, choćby kilka razy dziennie. o ile jednak nie przynoszą one wyraźnej ulgi, należy skonsultować się z okulistą, ponieważ zespół suchego oka może mieć także inne przyczyny niż te związane z jakością powietrza – podsumowała ekspertka.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, iż w przypadku podrażnienia oczu, nie wolno ich pocierać. Co więcej, warto stosować nawilżające krople do oczu i zimne okłady. Bardzo ważne jest to, aby szczególnie chronić dzieci i osoby starsze.

Eksperci jednocześnie apelują, aby w domu korzystać z oczyszczacza powietrza, pić dużą ilość wody, która wspomaga proces produkcji łez. Warto również zakładać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, które mają filtr UVA i UVB.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału