Rozmowa, bliskość i wsparcie są najważniejsze w budowaniu relacji z dzieckiem. W Gorzowie odbyło się spotkanie z ekspertami.
W gorzowskiej bibliotece zorganizowano trzecią już konferencję dotyczącą zdrowia psychicznego nastolatków. Podczas wydarzenia, skierowanego zarówno do pedagogów, nauczycieli jak i rodziców, specjaliści opowiadali o tym co można zrobić, by zmniejszyć ilość destrukcyjnych zachowań wśród młodzieży. „Niestety, takich sytuacji jest w tej chwili bardzo dużo” przyznaje dr Przemysław Zakowicz – lubuski konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Podczas konferencji prelegenci przedstawili problemy, z którymi w tej chwili mierzą się dzieci i propozycje rozwiązań, które mogą im pomóc. „Bardzo często słyszymy o samotności, ale nie tylko” mówi Monika Horna-Cieślak – Rzeczniczka Praw Dziecka.
Jak zaznaczyła obecna na konferencji poseł Krystyna Sibińska, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to istotny temat poruszany także na forum Unii Europejskiej. „Trzeba o tym głośno mówić, bo problem jest duży” stwierdziła posłanka, współorganizator wydarzenia.
Eksperci przyznają, iż kryzys emocjonalny wśród dzieci i młodzieży nasilił się m.in, po okresie pandemii. „Odbudowanie tego to długi proces” podkreśla Mariusz biniewski, Lubuski Kurator Oświaty.
Jak zaznaczają fachowcy, ważne jest, by nie bać się sięgać po pomoc. Tym bardziej, iż problemy, z którymi w tej chwili mierzą się młodzi ludzie są inne niż kiedyś – mówi Marek Cebula, Wojewoda lubuski.
To była już trzecia, ale z pewnością nie ostatnia konferencja dotycząca zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. „To wynika z potrzeby serca” zaznacza Marta Krupa, miejska radna, prezes Fundacji Today, Tomorrow, Together, organizator konferencji.
W Polsce działają bezpłatne i anonimowe telefony zaufanie, pod które można zadzwonić w sytuacji kryzysu. Dziecięcy Telefon Zaufania działa pod numerem 800 12 12 – można również skorzystać z czatu pod adresem: czat.brpd.gov.pl