Dziś Światowy Dzień Gumy do Żucia. To świetna okazja, aby obalić parę mitów

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Mat. prasowe


Światowy Dzień Gumy do Żucia to dobra okazja, aby zastanowić się nad zdrowiem jamy ustnej. Dlaczego? Bo jak dowodzą liczne badania, regularne żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu pomaga dbać o zdrowy uśmiech. Co ciekawe, bezcukrowa guma do żucia może również pomóc naszym pociechom w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.


Spora część z nas zna i docenia orzeźwiające walory tych miętowych czy owocowych drażetek i listków. Wiemy, iż żucie gumy pomaga odświeżyć oddech, ale czy wiemy, jak żucie bezcukrowej gumy wpływa na zdrowie zębów – zarówno dorosłych, jak i dzieci? Czy maluchom można w ogóle pozwolić na takie urozmaicenie codziennej higieny?

Wokół tego tematu narosło sporo mitów. Jak jest naprawdę?


Czy dzieci mogą żuć gumę?


Na początek, niestety, trzeba udzielić ulubionej odpowiedzi każdego rodzica, czyli: “To zależy”. Eksperci nie wskazują konkretnego wieku, od którego dzieci mogą bezpiecznie żuć gumę bez cukru. Mówiąc najogólniej – kiedy nasze dziecko ma już pełne uzębienie, umie mówić, a także rozumie zależność ciągu przyczynowo skutkowego – możemy zacząć zastanawiać się nad zapoznaniem naszej pociechy z tym produktem.

Oczywiście, każde dziecko jest inne, więc to do nas, rodziców, należy ostateczna decyzja czy maluch jest gotowy, aby zrozumieć, iż guma nie jest jedzeniem, iż nie należy jej połykać, a żucie w trakcie zabawy w berka czy innej aktywności fizycznej jest absolutnie niedozwolone.


Za optymalny czas żucia gumy uważa się 10-20 minut – w tym czasie z pewnością uda nam się przekonać naszego małego urwisa do nieco spokojniejszego trybu zabawy.


No dobrze, ale czy dzieci mogą żuć każdą gumę?


Zakładając, iż wszystkie powyższe kwestie mamy “odhaczone”, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli wyboru gum dla naszej pociechy.

Jeśli chcemy, żeby guma do żucia była uzupełnieniem codziennej higienicznej rutyny, powinniśmy, za radą ekspertów wybrać wariant bez cukru.

Jakie zalety ma żucie przez dzieci bezcukrowej gumy?


Czynność ta wykonywana przez 10 minut zwiększa choćby 10-krotnie wydzielanie śliny, która stanowi naturalną ochronę przed próchnicą zębów. Żucie bezcukrowej gumy pomaga też wypłukać resztki jedzenia pozostałe w przestrzeniach międzyzębowych po posiłku.

Jak dowodzą badania, na przykład te wykonane przez naukowców z londyńskiego King’s College, żucie gumy bezcukrowej wpływa też na zredukowanie ilości powstającej płytki nazębnej i tym samym przyczynia się aktywnie do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Specjaliści podkreślają również, iż żucie gumy bez cukru po posiłku pomaga zachować prawidłową mineralizację zębów.


Samo szczotkowanie zębów na pewno nie wystarczy?


Pamiętajmy, iż zęby powinniśmy oczyszczać po każdym posiłku, a również po napojach, jeżeli nie jest to czysta, niegazowana woda. Próchnica wciąż jest problemem wśród dzieci. Z badań* wynika, iż odsetek zmagających się z nią 6-latków wynosi ponad 80 proc. Ból zębów nie jest z kolei obcy ponad połowie dzieci w tym wieku, a co dwudziestemu uczniowi zdarzyło się z tego powodu opuścić zajęcia. Niestety, zaledwie 43,8 proc. dzieci w wieku 6 lat było na wizycie kontrolnej u stomatologa.

Najskuteczniejszą strategią dbania o zdrowy uśmiech całej rodziny jest wdrożenie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów:

Kompleksowa troska o zdrowie jamy ustnej pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy.

W Dniu Gumy do Żucia – dziel się uśmiechem


O zęby warto dbać również z innego powodu: zdrowy, promienny uśmiech posłany w stronę tych, których kochamy, to jeden z najlepszych prezentów, jakim można obdarować bliskich, nie tylko od święta. To wyrażenie ma jednak jeszcze jedno, szczególne znaczenie.

Orbit “Dziel się Uśmiechem” to inicjatywa edukacyjna firmy Mars Polska i Polskiego Czerwonego Krzyża, wspierana merytorycznie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. W ramach akcji, w szkołach podstawowych organizowane są lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Ich uczestnicy – zarówno dzieci, jak i nauczyciele – otrzymują atrakcyjne materiały edukacyjne.


Do końca tego roku szkolnego choćby 100 tys. dzieci dowie się, jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. w tej chwili trwa jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji “Dziel się Uśmiechem”. Jej ambasadorką jest aktorka i działaczka społeczna Magdalena Różdżka.

Okazją do działań edukacyjnych jest też Dzień Gumy do Żucia. Może to dobry moment, aby wytłumaczyć dzieciom jej pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej?

*Źródło: „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej i jego uwarunkowań w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku” red. Dorota Olczak-Kowalczyk. Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 2019.

Idź do oryginalnego materiału