Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

emkielce.pl 3 dni temu

Dziś (27 czerwca), obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ogłoszony w 1991 roku przez Międzynarodową Organizację Diabetyków przy WHO. – Stosowanie profilaktyki jest najważniejsze dla zapobiegania cukrzycy i powikłaniom – podkreśla doktor Teresa Sławeta-Pełka, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Czerwonej Górze.

– Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi wynikającym z defektu wydzielania i/lub defektu działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych - mówi dr Sławeta-Pełka.

Najczęstszymi objawami cukrzycy są nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość w jamie ustnej, spadek masy ciała, częste infekcje dróg moczowych i oddechowych, a także częstsze infekcje organizmu.

– W przypadku cukrzycy typu 2, która stanowi powyżej 80 proc. wszystkich przypadków cukrzycy i jest najczęstszą postacią choroby, wymienione objawy są najbardziej typowe. Cukrzyca typu 1, która najczęściej dotyczy młodych osób i dzieci, charakteryzuje się bezwzględnym niedoborem insuliny w organizmie spowodowanym uszkodzeniem komórek trzustki – wysp Langerhansa. Ta postać cukrzycy rozwija się gwałtownie, a jednym z początkowych objawów może być kwasica ketonowa, co prowadzi do ciężkiego stanu ogólnego pacjenta i wymaga bezwzględnej hospitalizacji – wyjaśnia lekarz.

Aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25proc. o tym nie wie. Prognozy przewidują, iż w najbliższych 15-20 latach ta liczba się podwoi, czyli liczba chorych wzrośnie do 4 mln. Z kolei na świecie choruje powyżej 450 mln ludzi. Szacuje się również, iż do 2045 roku liczba osób cierpiących na cukrzycę wzrośnie do 700 milionów.

– W leczeniu cukrzycy najważniejsze są trzy elementy: dieta, wdrożenie zasad zdrowego stylu życia i farmakoterapia. adekwatna dieta pomaga w kontroli poziomu glukozy we krwi i zapobiega powikłaniom. Konieczna jest również zmiana stylu życia, wdrażanie zaleceń zdrowych zachowań i redukcja masy ciała . Aktywność fizyczna, regularny ruch jest nieodzowny, ponieważ pomaga w kontroli masy ciała oraz poprawia metabolizm – zaznacza dr Sławeta-Pełka.

Jak zauważają specjaliści, regularne monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrywanie nieprawidłowości pozwala na skuteczne zarządzanie ryzykiem choroby i zapobieganie powikłaniom choroby.

  • cukrzyca
  • DIABETOLOG
  • WALKA Z CUKRZYCA
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze
    Idź do oryginalnego materiału