Dziś jesteśmy opiekunami, jutro pacjentami. Dane nie pozostawiają złudzeń

zdrowie.interia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


12 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Opiekuna. To czas, by zwrócić szczególną uwagę na osoby, które każdego dnia otaczają troską i opieką swoich potrzebujących bliskich. Nie bez powodu mówi się, iż opiekunowie to bohaterowie codzienności. Statystyki jasno wskazują, iż każdy z nas na jakimś etapie swojego życia będzie pacjentem i opiekunem. Dlatego Fundacja Nutricia inauguruje jubileuszową, X edycję kampanii "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą" pod hasłem "Każdy z nas".


Niepokojące statystyki


Choroby przewlekłe, hospitalizacje, konieczność opieki nad bliskimi - to rzeczywistość milionów Polaków. W 2023 roku do szpitali trafiło aż 8,54 mln pacjentów - to niemal co piąty mieszkaniec naszego kraju. Niepokojące statystyki dotyczą także chorób przewlekłych - już 1,35 mln osób walczy z nowotworami, a ponad 5 mln cierpi na schorzenia neurologiczne.


Rola opiekunów


Choroba nie wpływa jedynie na pacjentów. Dotyczy również tych, którzy się nimi opiekują. Już 54 proc. Polaków pełniło lub pełni rolę opiekuna, a 58 proc. z nich codziennie towarzyszy swoim bliskim w walce z chorobą. Najczęściej dotyczy to osób z nowotworami (61 proc.), schorzeniami neurologicznymi (27 proc.) oraz cukrzycą (24 proc.). Z danych badania "Opiekunowie i odżywienie" wynika, iż opiekunowie zapewniają codzienne wsparcie emocjonalne i towarzystwo, wykonują prace domowe, a także dbają o dietę pacjentów. Aż 78 proc. respondentów wskazało, iż sprawowanie opieki nad osobą chorą wywarło przynajmniej jeden negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Pamiętajmy, iż opiekunowie to często osoby, które łączą swoje obowiązki zawodowe i rodzinne z codziennym wsparciem dla chorego, często pozostając niewidzialnymi w kontekście wyzwań, z jakimi się mierzą w przestrzeni społecznej.Reklama


Każdy z nas będzie opiekunem i pacjentem


Aby zwrócić uwagę na fakt, iż każdy z nas w pewnym momencie życia stanie się zarówno opiekunem, jak i pacjentem, Fundacja Nutricia przygotowała ambient na warszawskim Dworcu Centralnym. W sercu akcji znajdzie się interaktywna instalacja, która, wykorzystując lustro, odbija coś więcej niż wizerunek. Pytając o to, "Czy znasz swoją przyszłość?", zachęci do refleksji nad zmiennością ról, jakie pełnimy w życiu. Dziś jesteśmy opiekunami, jutro pacjentami - albo odwrotnie, bywa także, iż niektórzy łączą te role.


Doświadczenie bycia opiekunem lub pacjentem to coś, co wcześniej czy później wpisuje się w życie każdego z nas.
- Wyzwania, przed którymi stają pacjenci i opiekunowie, są trudne, ale jednocześnie bliskie każdemu z nas. najważniejsze jest, by o nich rozmawiać, bo tylko dzięki edukacji i otwartym dyskusjom możemy lepiej zrozumieć ich wagę. Choć życie bywa nieprzewidywalne, do tych ról można się przygotować - przez zdobywanie wiedzy, budowanie świadomości i wzajemne wsparcie, które pomagają stawić czoła choćby najtrudniejszym chwilom. Z pomocą pacjentom i opiekunom przychodzi zalecone przez lekarza żywienie medyczne, które jest integralną częścią leczenia. Wprowadzone odpowiednio wcześnie, dzięki dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych wspiera leczenie, a co za tym idzie - także opiekuna - mówi Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.
Uzupełnieniem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna będzie kampania outdoorowa w przestrzeni miejskiej Warszawy. W samym sercu stolicy, wśród codziennego zgiełku, pojawią się wizerunki pacjentki i opiekunów opatrzone inspirującymi hasłami, które niosą ze sobą trzy najważniejsze hasła: siłę, moc i nadzieję. Te przesłania mają na celu przypomnienie mieszkańcom i przyjezdnym, jak ważne jest wspieranie bliskich w trudnych momentach. Na zakończenie dnia Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie fioletowym światłem, symbolizującym nadzieję i solidarność z opiekunami oraz pacjentami, którzy zmagają się z chorobą.


- Obchody Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna na taką skalę stanowią istotny krok w kierunku podniesienia świadomości społecznej na temat opiekunów i ich roli. Choć często pozostają w cieniu, to właśnie oni codziennie stawiają czoła wyzwaniom, które mogą wydawać się niewidoczne, ale mają ogromne znaczenie. W tym kontekście obchodzenie tego dnia jest przypomnieniem, iż oprócz uznania dla ich starań, najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego wsparcia, które będzie pomagać im w codziennych obowiązkach. I to nie tylko w formie słów, ale konkretnych działań. Niezwykle cieszy nas, iż to właśnie dzięki inicjatywie m.in. IPPiEZ i Fundacji Nutricia możemy co roku obchodzić Dzień Opiekuna - mówi Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.


Jubileuszowa kampania Fundacji Nutricia


Fundacja Nutricia wybrała szczególną datę na rozpoczęcie jubileuszowej, X edycji kampanii "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą". To właśnie 12 lutego, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna, fundacja zwraca uwagę na temat, który dotyczy nas wszystkich. "Każdy z nas" będzie opiekunem lub pacjentem - warto się do tego przygotować, zanim życie postawi nas przed wyzwaniem, jakim jest choroba.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału