Dzień Kolorowej Skarpetki – scenariusz zajęć w przedszkolu

pedagogika-specjalna.edu.pl 2 dni temu

Temat: Dzień Kolorowej Skarpetki.

Prowadzący: BKŁ

Grupy: Smerfy, Żabki, Pszczółki, Mrówki, Sówki, Biedronki, Ważki

Data: 21.03.2025 godz. 9.00 sala Sówek

Czas: 45 min

Cel główny:

kształtowanie pozytywnej postawy wobec dzieci z zespołem Downa

Cele szczegółowe – dzieci:

  • oglądają uważnie film
  • odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące filmu
  • kodują informacje dotyczące zewnętrznego wyglądu człowieka dzięki ilustracji
  • obserwują kształt skarpetki, różnice między nimi, dopasowują skarpetki do ich cieni
  • ozdabiają kartonowy kształt dzięki włóczki
  • zaznajamiają się z przygotowaną gazetką ścienną
  • biorą udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa na rybnickim rynku

Metody:

praktycznego działania, aktywizujące, słowne

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

  • napis w sali „Dzień Kolorowej Skarpetki”
  • film „Zespół Downa wyjątkowe dzieci” na stronie https://www.youtube.com/embed/w5WjO7iBgJM
  • tablica interaktywna
  • 4 duże słoiki z ilustracjami:
    • słoik z 2 ilustracjami: dziewczynka, chłopiec
    • słoik z 2 ilustracjami: włosy proste, włosy kręcone
    • słoik z 4 ilustracjami: oczy w kolorze zielonym, brązowym, niebieskim, szarym
    • słoik z 4 ilustracjami: włosy w kolorze czarnym, brązowym, blond i rudym
  • 4 ilustracje dzieci o różnej płci, kolorze oczu, włosów i rodzaju włosów
  • 4 pary skarpetek oraz jedna pojedyncza
  • kartka z narysowanymi cieniami skarpet
  • 33 kartonowe skarpetki
  • kolorowe sznureczki, włóczka, mulina
  • gazetka dotycząca zespołu Downa w przedsionku przedszkola

Realizacja podstawy programowej:

II.9 wczuwanie się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia

III.1 wyrażanie szacunku wobec innych osób

III.6 rozpoznawanie wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi

III.7 respektowanie prawa innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby

IV.1 wyrażanie swojego rozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu dzięki komunikatów niewerbalnych

IV.2 wyrażanie swojego zrozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu dzięki języka mówionego, posługiwanie się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i dorosłych

IV.5 odpowiadanie na pytania

Przebieg zajęć:

1. Wstęp.

  • Powitanie przybyłych dzieci.
  • Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, kto obchodzi dziś swoje święto.
  • Zobaczymy dzisiaj film o Kubie, który opowie o swoich wyjątkowych kolegach.
  • Oglądanie fragm. filmu „Zespół Downa wyjątkowe dzieci” (do fragm. „one decydują, jaki masz kolor oczu czy włosów”).

2. „Skarpetkowy komputer przedszkolaka” – zabawa dydaktyczna.

  • Do jakiej rzeczy bohater filmu przyrównał chromosomy? (do komputera)
  • Do czego jest potrzebny ten komputer? (do zapisania wszystkich instrukcji o naszym ciele, o naszym wyglądzie, jakiej jesteśmy płci, jakiego wzrostu, jaki mamy kolor włosów, oczu…)
  • Nauczyciel wybiera 2 dzieci: jedno siada na krześle, a drugie opisuje jego wygląd, określa jego płeć i obraca we adekwatną stronę słoiki z zakodowanymi ilustracjami w sposób odpowiadający wyglądowi tego dziecka.

3. „Skarpetki nie do pary” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość.

  • Oglądanie fragmentu filmu (do fragm. „tylko jedno na 800, 1000 dzieci rodzi się z zespołem Downa”).
  • W naszym wspaniałym „skarpetkowym” komputerze dostajemy 23 chromosomy od mamy i 23 od taty, ale niektóre dzieci mają dodatkowy chromosom, to dzieci z zespołem Downa.
  • Szukanie cieni skarpetek: 4 pary skarpetek, jedna skarpetka pojedyncza. Dzieci wybrane przez nauczyciela dopasowują skarpetki do kształtów narysowanych na kartonie.
  • Nauczyciel pokazuje kartkę ze skarpetkami wszystkim dzieciom, wskazuje na analogię dodatkowej skarpetki z ZD.

4. Oglądanie kolejnego fragm. filmu (do fragm. „to po prostu ich zapytaj”). Dzieci odpowiadają na pytania:

  • Co lubią robić dzieci z zespołem Downa?
  • Czy wy również lubicie się bawić, oglądać bajki, grać na komputerze i jeść słodycze?
  • Nauczyciel podsumowuje, iż wszystkie dzieci na świecie lubią robić podobne rzeczy, tak samo dzieci z ZD.

5. Zakończenie.

  • Oglądanie kolejnego fragm. filmu (do fragm. „na znak solidarności z nimi”).
  • Nauczyciel podsumowuje zajęcia (Dziś w szczególny sposób pamiętamy o dzieciach z zespołem Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki. Jak dziś wyglądają wasze nóżki? Czy dziś macie skarpetki ubrane do pary? Pokażcie! Pięknie! Różnokolorowe skarpetki ubrane w tym dniu są wyrazem sympatii dla osób z zespołem Downa.)
  • „Kolorowa skarpetka” – zabawa manualna – rozdanie kartonowych skarpetek (po jednej dla wszystkich dziecka) oraz kolorowych sznureczków. Dzieci mają za zadanie ozdobić skarpetki poprzez owijanie ich kolorowymi sznureczkami (w salach).
  • Wykonanie zdjęcia ze skarpetkami nie do pary ubranymi przez dzieci i nauczycieli.
  • Wystawa wykonanych prac w przedsionku przedszkola.
  • Gazetka dotycząca Zespołu Downa w przedsionku przedszkola.

6. Chętne grupy biorą udział w miejskich obchodach Dnia Zespołu Downa.

Dzień Kolorowej Skarpetki – scenariusz opracowała: Beata Konsek-Łątka – Czytelniczka Portalu

Post Dzień Kolorowej Skarpetki – scenariusz zajęć w przedszkolu pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału