Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita w Olsztynie

j-elita.org.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita w Olsztynie


Chorzy i ich bliscy oraz zainteresowani tematyką chorób układu pokarmowego ściągnęli 23 marca br. do Hotelu Park w Olsztynie, by wysłuchać wykładów specjalistów podczas Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.

Zebranych powitała Marzena Olchowy z zarządu oddziału warmińsko-mazurskiego Towarzystwa „J-elita”, która po słowach wstępu oddała głos Agnieszce Gołębiewskiej, prezes stowarzyszenia.

Z pierwszym wykładem, przybliżającym badania i nadzór nad pacjentami z w nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit wystąpiła Barbara Kiejzik-Wilczewska, lekarz ze Szpitala Miejskiego w Olszynie. Problematykę terapii spersonalizowanej w NZJ zaprezentowała dr n. med. Anna Pietrzak, która podkreśliła, jak ważna jest trafna diagnoza i odpowiedni wybór kierunku leczenia. Prelekcja została wzbogacona o interesujące statystyki i wnioski z przeprowadzanych badań, a do dyskusji włączyli się obecni na sali pacjenci, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi terapii biologicznej. Zwracali m.in. uwagę na potrzebę lepszego dostępu do programów lekowych w Olsztynie. Kolejny wykład, dotyczący roli psychoterapii w chorobach jelit, poprowadził Michał Bagiński. Psychoterapeuta mówił m.in. o wadze nastawienia do leczenia i przekonań o chorobie, które, obok farmakoterapii, mają ogromne znaczenie w dochodzeniu do zdrowia. Omówił także różne rodzaje psychoterapii wspomagających pacjentów.

Następnym prelegentem był dr n. med. Ariel Liebert, członek zarządu głównego „J-elity”, który opowiedział o suplementach i lekach dostępnych bez recepty. Jego wykład o niebezpieczeństwach czających się na aptecznych półkach, spotkał się z żywymi reakcjami słuchaczy. Z kolei Ewa Jackowska, pielęgniarka specjalizująca się w pomocy osobom ze stomią przedstawiła rodzaje stomii i omówiła sposoby jej pielęgnacji. Wskazała, iż prawidłowe dbanie o stomię umożliwia pacjentom korzystanie z różnych aktywności, takich jak pływanie, bieganie czy gimnastyka.

Prelegenci nie tylko przekazali cenną wiedzę na temat chorób jelit, ale również zainspirowali uczestników do zadbania o swoje jelita, nazywane nie bez powodu drugim mózgiem.

Izabela Bielewicz przedstawiciel medyczny z firmy Pharmabest mówiła o suplemencie diety Vivomixx. Jest to kompozycja ośmiu szczepów probiotycznych w odpowiednich proporcjach i ilościach, których skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone naukowo.

Korzystając z zaproszenia miałam przyjemność przedstawić uczestnikom spotkania status osoby niepełnosprawnej, jej prawa i możliwości wynikające z unormowań prawnych. Niestety często bywa, iż przepisy prawa zmieniają się w sposób dynamiczny, co wpływa na sytuację osób, których takie zmiany dotyczą. Warto zatem wiedzieć, gdzie szukać. Takim miejscem jest m.in. strona internetowa Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, na której można odszukać określone ustawy i uregulowania dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Omówiłam również tematykę zatrudnienia osób niepełnosprawnych i obowiązki pracodawcy w tym zakresie, a także Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 przyjętą przez rząd w lutym 2021 r. i dotyczącą ośmiu obszarów: niezależnego życia, dostępności, edukacji, pracy, warunków życia i ochrony socjalnej, zdrowia, budowania świadomości i koordynacji.

Warmińsko-Mazurski oddział Towarzystwa

„J-elita” serdecznie dziękuje wszystkim prelegentom, dyrekcji Szpitala Miejskiego w Olsztynie oraz radnej Monice Rogińskiej-Stanulewicz za pomoc w organizacji Dnia Edukacji o NZJ. Dziękujemy także partnerom wydarzenia, firmom AbbVie, Takeda i Pharmabest.

Aneta Brodnicka

[See image gallery at j-elita.org.pl]
Idź do oryginalnego materiału