Dziecko nie chce jeść – jak zachęcić dziecko do jedzenia

psychoterapiacotam.pl 2 lat temu

Szacuje się, iż nieco ponad trzydzieści procent małych dzieci, w tym też niemowląt, którym wdrażane są nowe pokarmy, odmawia jedzenia niektórych z nich. jeżeli chodzi tylko o niektóre produkty żywnościowe, to jeszcze nie jest tak duży problem. Zwłaszcza jeżeli dziecko przez cały czas chętnie je smaczne, pełnowartościowe i zdrowe posiłki, tylko nieco inaczej skomponowane. Są jednak dzieci, które najchętniej żywiłyby się tylko i wyłącznie fast foodami, słodyczami i innymi niezdrowymi przekąskami. Co możesz zrobić w takim wypadku?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny tego, dlaczego dziecko nie chce jeść. Każde dziecko jest inne i na każdego niejadka właśnie z tego powodu należy patrzeć zupełnie inaczej. Pamiętaj, iż dziecko to mały człowiek. I jak każdy człowiek ma swoje gusta i upodobania, w tym także te kulinarne.

Czasami dziecko może być zniechęcone do jedzenia przez sam wygląd potrawy. Łatwo ocenić jakąś potrawę na pierwszy rzut oka. Coś może być choćby najsmaczniejszą rzeczą na świecie, jeżeli jednak wygląda nieciekawie, brzydko i odpychająco, przełknięcie jej może być naprawdę dużym wyzwaniem.

Dziecko może być też odrzucane przez nieciekawy zapach – w końcu nie wszystko musi lubić i uznawać za przyjemne. Duży wpływ ma też faktura posiłku. Dla Ciebie, osoby dorosłej, może się to wydawać bez znaczenia, jednak faktura posiłku ma naprawdę duże znaczenie. Na pewno jesteś w stanie wymienić przynajmniej jedną potrawę, której nie jesteś w stanie przełknąć właśnie przez to.

W końcu dziecko może nie chcieć jeść też zdrowych, pełnowartościowych posiłków, bo może być przekonane, iż są po prostu niesmaczne. Może się tak dziać zwłaszcza wtedy, gdy dziecko nie miało możliwości próbować różnego rodzaju pożywienia, nasłuchało się opinii dorosłych o tym, iż warzywa są niesmaczne czy w domu po prostu zawsze były łatwo dostępne dania wysoko przetworzone.

A przecież to, co ma dużą ilość przetworzonych tłuszczów i cukrów, niestety, bardzo często postrzegane jest jako smaczniejsze. Nagła i gwałtowna próba zmiany nawyków żywnościowych może być też postrzegana jako kara i budzić bunt oraz niezrozumienie.

Warto spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko nie chce jeść pewnych potraw czy produktów spożywczych. Problem jest jednak wtedy, jeżeli dziecko najchętniej żywiłoby się wyłącznie słodyczami i fast foodami. Na to pozwolić nie można. Warto zacząć działać, by przekonać dziecko do zdrowej i zróżnicowanej diety. Może się to wydawać zadaniem trudnym, jednak im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Twojego dziecka – jedzenie to w końcu bardzo ważna część życia.

Niewłaściwe podejście, niewłaściwa relacja z jedzeniem może doprowadzić do rozwoju wielu problemów – nadwaga i otyłość to tylko część z nich. Mogą przecież rozwinąć się też różnego rodzaju zaburzenia odżywiania – bulimia, anoreksja, ortoreksja czy kompulsywne objadanie się i wiele innych.

Zdrowe nawyki żywieniowe warto wdrażać u dziecka już od najmłodszych lat. To naprawdę wiele ułatwi i pozwoli dziecku zbudować mocne, zdrowe fundamenty i wyrobić w sobie nawyki, a także zdobyć odpowiednia wiedzę na temat jedzenia, swojego własnego ciała i jego potrzeb w tym zakresie.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Wiadomo, iż należy dziecko zachęcać do jedzenia i pomagać mu budować zdrowe, adekwatne nawyki. Im wcześniej zacznie się to robić, tym lepiej. Unikniesz wtedy rewolucji w życiu dziecka, które inaczej musiałoby z dnia na dzień gwałtownie zmienić swoje nawyki. Sprawisz też, iż będzie zdrowsze i szczęśliwsze – wolne od różnego rodzaju chorób i zaburzeń związanych z niewłaściwym odżywianiem. Osobom dorosłym jest o wiele trudniej zmienić swoje nawyki żywieniowe, które wyniosły właśnie z okresu dzieciństwa.

Dlatego praca nad zdrowymi, adekwatnymi nawykami żywieniowymi dziecka jest w stanie procentować przez całe jego życie. Właśnie dlatego warto dbać o to, by dziecko chętnie zjadało zdrowe, pełnowartościowe posiłki i miało wiedzę na temat tego, co to w ogóle znaczy zdrowe odżywianie. A jak możesz tego wszystkiego dokonać?

Daj dobry przykład

Łatwo jest mówić, łatwo jest dawać dobre rady w teorii. Jednak świecenie przykładem jest o wiele trudniejsze. A właśnie to należy robić. Nie możesz przekonywać dziecka do jedzenia warzyw i zdrowych, doskonale skomponowanych posiłków, podczas gdy samodzielnie żywisz się kebabami, mrożonymi pizzami czy zupkami chińskimi. jeżeli chcesz wdrażać dziecko do zasad zdrowego żywienia, jeżeli chcesz przekonać dziecko, do tego, by jadło to, co dobre, zdrowe i dla niego wskazane, samodzielnie musisz jeść właśnie w ten sposób.

Zadbaj o swoją własną dietę. Komponuj zdrowe, kolorowe posiłki, wdrażaj dziecko w przygotowywanie posiłków i wspólnie uczcie się tego, jak jeść zdrowo, smacznie i pożywnie. Wspólne gotowanie, wspólne jedzenie może wam pomóc nie tylko wyrobić sobie i dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, ale też spędzać wspólnie ze sobą czas w wartościowy i przyjemny sposób.

Ostrożnie z przekąskami!

Czasami prawda może być naprawdę bardzo prozaiczna – Twoje dziecko może nie chcieć jeść obiadu, bo po prostu nie jest głodne. A nie jest głodne, bo w brzuszku już ma chipsy, słone paluszki, czekoladki i inne przekąski, po które z taką ochotą sięgało w czasie oczekiwania na obiad. Takie przekąski kuszą. Są niewielkie, smaczne i łatwo można po nie sięgnąć.

Jednak jeżeli Twoje dziecko naje się właśnie takich rzeczy, będzie podjadać między posiłkami, to na adekwatny posiłek może już nie mieć po prostu miejsca w brzuchu – co jest całkowicie zrozumiałe. A próba przekonania dziecka, iż powinno zjeść obiad, gdy faktycznie czuje się już najedzone, jest naprawdę bardzo trudnym zadaniem.

Dlatego warto ograniczyć przekąski. Nie zabieraj ich dziecku całkiem, zakazany owoc kusi jeszcze bardziej. Jednak opracowanie jakichś zasad sięgania po różnego rodzaju smakołyki, tak, by były „oprócz” obiadu, a nie „zamiast” obiadu, może mieć naprawdę bardzo dobry wpływ na dziecko.

Różnorodne, interesujące pożywienie

Nikt nie lubi w kółko jeść tego samego. choćby najsmaczniejsza, ulubiona potrawa, może w ten sposób bardzo gwałtownie zbrzydnąć. A jeżeli do tego jedzenie jest podane w nieapetyczny, nieciekawy sposób, to łatwo zniechęcić dziecko do jedzenia.

Poświęć trochę czasu, by podać dziecku, kolorowy, interesujący posiłek. choćby najbardziej zatwardziały niejadek zje chętniej coś, co bardzo ładnie przedstawia się na talerzu, pobudzając jego apetyt i wyobraźnię jednocześnie. Bardzo dużą inspirację można czerpać z Japońskich bento. Nie musisz być prawdziwym mistrzem kuchennego rzemiosła, by to osiągnąć. Czasami choćby kilka prostych sztuczek w zupełności wystarczy.

Możliwość wyboru

Każdy człowiek ma swoje własne gusta kulinarne. Twoje dziecko nie jest tu żadnym wyjątkiem. Dlatego, jeżeli chcesz przekonać je do spożywania posiłków, daj mu możliwość wyboru. Spytaj dziecko, na co miałoby ochotę, zaproponuj kilka wariantów zdrowych i smacznych posiłków, by mogło zdecydować.

Zadbaj też o śniadania i kolacje – zamiast podawać dziecku gotowe kanapki, podaj odpowiednie dodatki na talerzykach i niech dziecko samo zdecyduje, na co ma ochotę. jeżeli pozwolisz dziecku podejmować decyzje w tym zakresie, łatwiej przekona się do smacznych i zdrowych posiłków domowych.

Niewielkie porcje

Rodzice nie żałują swoim dzieciom. Nierzadko na talerzu dziecka lądują naprawdę duże porcje. Rodzice chcą, by dziecko było najedzone, dlatego robią wszystko, by mieć pewność, iż tak właśnie będzie. To postawa, która wypływa bezpośrednio z rodzicielskiej miłości i chęci dania dziecku wszystkiego, co najlepsze, by zdrowo rosło, rozwijało się prawidłowo i nigdy nie chodziło głodne.

Czasami jednak porcje mogą być po prostu za duże. Dziecko ma mały żołądek, którego nie warto rozciągać, przekarmiając je. Twoje dziecko po prostu może nie mieć siły i możliwości do tego, by wszystko zniknęło z talerza. Dlatego lepiej zrezygnować z dużych porcji.

W tym przypadku o wiele lepiej jest podawać dziecku małe porcje, tak, by chętnie zjadało je z talerza. A jeżeli boisz się, iż dziecko będzie głodne, zawsze możesz przecież zapytać, czy ma ochotę na jeszcze. Możesz też wdrożyć inny system podawania posiłków – mniej, ale częściej. To też pozwoli dziecku na lepsze zarządzanie swoimi posiłkami i jedzenie wtedy, gdy poczują się głodne.

Zasady spożywania posiłków

Warto też wdrożyć odpowiednie zasady spożywania posiłków. To może być trudne, ale warto nad tym pracować. Jedzenie bez wpatrywania się w ekran telewizora czy telefonu to dobry początek. Trudno jest się tak zsynchronizować, by jeść posiłki wspólnie, ale na pewno warto spróbować.

Wspólne jedzenie posiłków to bardzo przyjemny rytuał, który pozwala zbliżyć się do siebie, rozmawiać, umacniać więzy. Dzięki temu spożywanie posiłków będzie dla dziecka przyjemną czynnością, swoistym rodzinnym rytuałem, w którym będzie chętnie uczestniczyć, jeżeli przy stole będzie panować przyjemna, przyjazna atmosfera.

Świadomość jedzenia

Warto, by dziecko zyskiwało świadomość jedzenia. By wiedziało, skąd bierze się jedzenie, które znajduje się na jego talerzu. Nie wszystkie dzieci mają okazję do tego, by regularnie jeździć na wieś i zdobywać tę wiedzę. Warto jednak poszerzać horyzonty dziecka w tym zakresie. Warto opowiadać dziecku, na przykład, na czym polega praca rolnika, jak uprawiane są pomidory czy też jak wypiekany jest chleb i jak długą drogę musi przejść, zanim wyląduje w sklepie i tam zostanie zakupiony.

Warto też, jeżeli tylko masz na to odrobinę miejsca, uprawiać własny ogródek warzywny czy ziołowy. Wystarczy tylko kilka doniczek, nie musisz mieć tak naprawdę całego ogrodu do dyspozycji, balkon czy parapet też w zupełności wystarczą. Wtedy dziecko będzie mogło włączyć się w proces dbania o roślinkę i zobaczyć, skąd bierze się to, co jest potem zjadane. A owoce pracy własnych rąk zawsze lepiej smakują.

Warto też właśnie dlatego wdrażać dziecko do obowiązków kuchennych i włączać go w przygotowanie posiłków. Pamiętaj, iż to powinna być dla dziecka przede wszystkim zabawa, jednak wspólne gotowanie może być przecież fantastyczną formą spędzania czasu. A jeżeli dziecko będzie wiedziało, jak wygląda proces produkcji posiłku i samo włoży w to wysiłek, później chętniej zje to, co przecież samo pomogło przygotowywać.

Idź do oryginalnego materiału