Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 23 czerwca, podczas Światowej Konferencji Kontroli Tytoniu w Dublinie, opublikowała raport na temat globalnej epidemii, jaką jest palenie. Raport koncentruje się na sześciu sprawdzonych środkach kontroli tytoniu opracowanych przez WHO, które mają na celu ograniczenie jego używania, powodującego śmierć ponad 7 milionów osób rocznie.
Wymienione w raporcie środki kontroli tytoniu, wypracowane przez WHO, to:
- monitorowanie polityki dotyczącej używania tytoniu i zapobiegania nałogom,
- ochrona ludzi przed dymem tytoniowym poprzez ustawodawstwo dotyczące powietrza wolnego od dymu,
- oferowanie pomocy w rzucaniu palenia,
- ostrzeżenie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem dzięki etykiet na opakowaniach i w środkach masowego przekazu,
- wdrażanie zakazów reklamy, promocji i sponsorowania wyrobów tytoniowych,
- podniesienie podatków na tytoń.
Od 2007 r. 155 państw wdrożyło co najmniej jeden ze środków kontroli tytoniu WHO MPOWER w celu ograniczenia używania tytoniu na poziomie najlepszych praktyk. w tej chwili ponad 6,1 miliarda ludzi, trzy czwarte światowej populacji, jest chronionych co najmniej przez jedną taką politykę, w porównaniu z zaledwie miliardem w 2007 r. Cztery kraje wdrożyły pełny pakiet MPOWER: Brazylia, Holandia (królestwo), Mauritius i Turcja. Siedem państw jest tylko o jeden środek od osiągnięcia pełnego wdrożenia pakietu MPOWER, co oznacza najwyższy poziom kontroli tytoniu – Etiopia, Hiszpania, Irlandia, Jordania, Meksyk, Nowa Zelandia i Słowenia.
Jak wskazano w raporcie, czterdzieści krajów przez cały czas nie ma żadnego środka MPOWER na poziomie najlepszych praktyk, a ponad 30 państw zezwala na sprzedaż papierosów bez obowiązkowych ostrzeżeń zdrowotnych.