Działa na ciało, ale i mózg. Efekty? Lepsza pamięć, mniej stresu i mniejsze ryzyko demencji

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Korzyści dla ciała wynikające z uprawiania sportu są powszechnie znane. Regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność organizmu, wzmacnia mięśnie, wspomaga pracę serca, redukuje poziom cholesterolu i obniża ryzyko zachorowania na wiele chorób. Lista zalet płynących z ćwiczeń jest bardzo długa i nie brakuje na niej także tych dotyczących funkcjonowania mózgu. Wciąż nie jesteś przekonany? Podajemy argumenty.


Ruch poprawia przepływ krwi w mózgu


Krew transportuje nie tylko tlen, ale i substancje odżywcze, które są konieczne do tego, aby mózg działał prawidłowo. Ruch sprawia, iż serce staje się bardziej wydolne, a co za tym idzie, krew jest tłoczona z większą efektywnością. jeżeli wszystkie niezbędne związki na bieżąco docierają do mózgu, panują idealne warunki do wytwarzania nowych połączeń neuronalnych, przez co poprawiają się zdolności poznawcze, m.in. zapamiętywanie, uwaga i analizowanie informacji.


Wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych


Wysiłek fizyczny obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jest to związane głównie ze spadkiem stężenia cholesterolu, spalaniem tkanki tłuszczowej oraz zwiększeniem wrażliwości komórek na insulinę. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko demencji i otępienia. Badacze ustalili, iż pacjenci z cukrzycą częściej niż reszta populacji zapadali na chorobę Alzheimera i otępienie naczyniopochodne, dlatego ćwiczenia można traktować jako swego rodzaju formę prewencji w odniesieniu do tych jednostek.Reklama


Sport jest pomocny w walce z depresją


Rzecz jasna, osobie cierpiącej na depresję nie można powiedzieć "Idź pobiegać, to ci przejdzie", aczkolwiek sport bywa ogromnym wsparciem w terapii prowadzonej przez psychiatrę. Naukowcy dowiedli, iż podejmowanie aktywności fizycznej może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby. Dodatkowo ćwiczenia wykazały skuteczność w redukcji nasilenia objawów u osób cierpiących na depresję.


Ćwiczenia niwelują stres


Sprawdzanie zależności pomiędzy przewlekłym stresem a funkcjonowaniem mózgu było przedmiotem niezliczonej ilości prac. Udało się udowodnić, iż ekspozycja na nieustanne napięcie emocjonalne zaburza funkcję struktur mózgu odpowiedzialnych za procesy: uczenia się, kontroli emocji czy koordynowania obowiązków. Ćwiczenia to niezwykle przydatne narzędzie dla tych, którzy codziennie zmagają się ze stresem. Systematyczne aktywności pozytywnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, a więc również na nastrój, pewność siebie i poczucie panowania nad sytuacją.


Aktywność fizyczna a uzależnienia


Badania epidemiologiczne wskazują, iż osoby uprawiające sport rzadziej sięgają po narkotyki i alkohol, a choćby leki. Co ciekawe, aktywność fizyczna w młodym wieku zdaje się obniżać ryzyko uzależnień po osiągnięciu dorosłości.


Sport odpowiedzią na problemy z agresją


Frustracja i agresja to problemy dotykające osób w każdym wieku. Lepiej "wyładować się" w trakcie ćwiczeń fizycznych niż w pracy lub szkole. W czasie uprawiania sportu produkowane są endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, które pozwalają ograniczyć zachowania agresywne. Co ciekawe, nie brakuje badań o tym, iż sport może nasilać tendencje do agresji - taką zależność zauważono przede wszystkim u osób trenujących dyscypliny zespołowe. Wskazuje się jednak, iż przy dużym zaangażowaniu sportowym ulegają one redukcji.


Ćwicz, aby zwiększyć pewność siebie


Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej dość oczywistej korzyści bezpośrednio wynikającej z uprawiania sportu, a mianowicie zwiększeniu pewności siebie. Wytrenowane ciało dobrze się prezentuje, co sprzyja samoakceptacji. Łatwiejsza staje się także kontrola ruchów, a silne mięśnie i stawy pomagają utrzymać adekwatną postawę. Pamiętajmy jednak, iż to, jak siebie postrzegamy, nie powinno być związane z rozmiarem, który nosimy.


Jaki sport jest najlepszy dla mózgu?


Odpowiedź jest prosta: taki, który lubisz i w który się zaangażujesz. W sporcie bardzo istotna jest regularność, dlatego łatwiej zmobilizować się do aktywności, które sprawiają radość.
Do dyscyplin często wymienianych jako dobre dla mózgu należą:
tenis stołowy - koordynuje ruch ręka-oko i poprawia koncentrację;sztuki walki - wymagają szybkiej analizy sytuacji i zwracania uwagi na otoczenie;koszykówka - zwiększa refleks i uczy pracy zespołowej;golf - pozwala się skupić i jednocześnie zrelaksować.
Źródła:
Riederer P, Korczyn AD, Ali SS, Bajenaru O, Choi MS, Chopp M, et al. The diabetic brain and cognition. J Neural Transm (Vienna). 2017 Nov;124(11):1431-1454. doi: 10.1007/s00702-017-1763-2. Epub 2017 Aug 1. PMID: 28766040.
Schuch FB, Stubbs B. The Role of Exercise in Preventing and Treating Depression. Curr Sports Med Rep. 2019 Aug;18(8):299-304. doi: 10.1249/JSR. PMID: 31389872.
Lupien SJ, Juster RP, Raymond C, Marin MF. The effects of chronic stress on the human brain: From neurotoxicity, to vulnerability, to opportunity. Front Neuroendocrinol. 2018 Apr;49:91-105. doi: 10.1016/j.yfrne.2018.02.001.PMID: 29421159.
Smith MA, Lynch WJ. Exercise as a potential treatment for drug abuse: evidence from preclinical studies. Front Psychiatry. 2012 Jan 12;2:82. doi: 10.3389/fpsyt.2011.00082. PMID: 22347866; PMCID: PMC3276339.
Rotter I, Kotwas A, Kemicer‑Chmielewska E, Watral A, Aktywność fizyczna jako czynnik redukujący zachowania agresywne u młodzieży w wieku gimnazjalnym, Pom J Life Sci 2015, 61, 4, 444-447.
CZYTAJ TAKŻE:
Tyle powinieneś chodzić po 60. roku życia. Organizm będzie ci wdzięczny
Co daje 30 minut jazdy na rowerze każdego dnia? Korzyści więcej, niż się wydaje
Idź do oryginalnego materiału