REKLAMA
Zdrowe nawyki to klucz naszego dobrego samopoczucia. Hasło brzmi banalnie, ale jest po prostu prawdziwe. Podstawą zdrowego stylu życia są między innymi: systematyczne ćwiczenia, prawidłowe, dobrze zbilansowane odżywianie, utrzymywanie wagi, dbanie o dobrostan i regularne badania lekarskie. Nie wszystko udaje się wprowadzić od razu. Niekiedy potrzebujemy więcej czasu, aby wdrożyć zdrowe nawyki i zmierzać ku dobremu samopoczuciu. Ale już choćby małe kroki w kierunku tych celów mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, humor czy komfort życia. Szczególnie gdy mierzymy się z trudnościami, takimi jak refluks.Co to jest refluks?To przypadłość, która przeszkadza nam każdego dnia, męczy i wpływa na nastrój. Refluks może być prawidłowym, fizjologicznym procesem, do którego dochodzi choćby kilkanaście razy dziennie. Może dawać niewielkie objawy albo choćby żadne. Jednak może być także przyczyną choroby refluksowej. Wszystko zależy od problemów, z którymi się borykamy. Gdy obniżają jakość życia, czas wdrożyć leczenie i koniecznie zmienić nawyki.Choroba refluksowa przełyku to dolegliwości i powikłania, których przyczyną jest zarzucanie treści żołądka do przełyku. Dochodzi do jego podrażnienia, występują stany zapalne. W diagnostyce wykorzystuje się gastroskopię, aby potwierdzić, czy mowa właśnie o tej przypadłości i czy widać uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Ale refluks rozpoznaje się także przy często występujących objawach – przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Jakie są objawy charakterystyczne dla refluksu? Oczywiście wspomniana już zgaga. To nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem, które występuje na przykład po posiłku (zwykle obfitym), a także podczas zmiany pozycji na leżącą czy pochyłą. Może też występować niezależnie od tego, co robimy, czy w jakiej pozycji się znajdujemy. Wśród typowych symptomów należy wymienić także: puste lub kwaśne odbijania, kwaśny smak w ustach, uczucie cofania się treści pokarmowej. Choroba refluksowa może objawiać się bólem zamostkowym i/lub w nadbrzuszu. Takie dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie chodzi tylko o zawstydzenie, gdy odbije nam się nieprzyjemnie w towarzystwie. Dochodzi do znacznego obniżenia komfortu życia, pojawia się ból, a choćby tracimy euforia z jedzenia swoich ulubionych potraw.Jak styl życia wpływa na refluks? Konkretne rozwiązania na co dzieńZnowu posłużmy się banalnym stwierdzeniem – choroba nie wybiera. Jednak warto wiedzieć, iż w przypadku choroby refluksowej zdarza się, iż niekiedy popełniamy nieświadome błędy. Na co dzień nie zauważamy naszych złych nawyków, które mogą prowadzić do zaostrzenia objawów.
Fot. PeopleImages.com - Yuri A/ Shutterstock
Zacznijmy od nieoczywistego – u osób zdrowych intensywny wysiłek może doprowadzić do refluksu, a u już zdiagnozowanych, może doprowadzić do zintensyfikowania objawów. Mówimy raczej o ćwiczeniach typu cardio, wytrzymałościowych. Ruch jest zalecany! Sport powinien być dla nas naturalnym elementem życia, jednym ze zdrowych nawyków, które przychodzą nam lekko. Lepiej jednak postawić na łagodne aktywności – spacery, jazdę na rowerze, pływanie. Pamiętajmy też, iż wysiłek, który wiąże się z częstym schylaniem się lub pozycją poziomą sprzyja refluksowi. Może wówczas dochodzić do ucisku na żołądek, a w konsekwencji do odbijania, cofania się treści żołądka czy zgagi. Wśród dobrych nawyków powinny znaleźć się również te związane z noszeniem luźnej, przewiewnej bielizny i odzieży. Ubranie także może bowiem powodować nieprzyjemny ucisk.A co z dietą? Oczywiście złe nawyki żywieniowe – takie jak za szybkie jedzenie, spożywanie ciężkostrawnych potraw, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów – także wpływa na zaostrzenie objawów choroby refluksowej. Przede wszystkim więc zaleca się spożywanie 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia oraz długie przeżuwanie. Kolację najlepiej jeść około trzech godzin przed snem. Wykluczmy też z diety wspomniany alkohol, rzućmy palenie. Lepiej też ograniczać kawę, herbatę, owoce cytrusowe, pikantne potrawy czy napoje gazowane.Naszym zdrowym nawykiem powinno stać się także monitorowanie snu. Kilka godzin nie wystarczy. Aby wysypiać się, należy przespać około 7-9 godzin. Taki wypoczynek pomoże się w pełni zregenerować i zapanować nad stresem, który także miewa wpływ na zaostrzenie objawów choroby refluksowej.Wsparcie na co dzień
Oprócz zdrowych nawyków dużym wsparciem jest wyrób medyczny w formie podręcznej saszetki na zgagę Esoxx® One. Przynosi szybką pomoc przy objawach refluksu – początek działania preparatu odnotowano u 60% pacjentów w 30 min od zażycia Esoxx® One [1]. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny błona śluzowa przełyku jest odpowiednio zabezpieczona. To unikatowy produkt, który dzięki składnikowi termoadhezyjnemu Poloxamer 407 tworzy specjalną barierę w przełyku. Ta ochronna powłoka chroni przed działaniem kwasów żołądkowych, łagodząc dolegliwości. Wyrób medyczny Esoxx® One jest dostępny bez recepty. Wystarczy wypić go prosto z saszetki, małymi łykami tuż po posiłku. Następnie nic nie jeść przez minimum 2 godziny.Esoxx® One zapewni nam wsparcie na co dzień. Nie zapominajmy jednak, iż systematyczne wprowadzenie zdrowych nawyków jest konieczne. Połączenie wyrobu medycznego Esoxx® One, rozsądnej diety, odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz unikanie niekorzystnych pozycji pomoże nam zredukować objawy refluksu, poprawi jakość życia.[1] Palmieri B et al., Eur Rev Med Pharmacol 2013;17:3272-78, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2437Informacja produktowa: https://bit.ly/Esoxx_One
Podmiot prowadzący reklamę i dystrybutor: Alfasigma Polska Sp. z o.o. Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa,Wytwórca: Biofarma S.r.l, Mereto di Tomba (UD) – Włochy.Materiał promocyjny marki Esoxx One.