Margaryna czy masło? Mit o szkodliwości margaryny
Skąd wzięło się przekonanie zgodnie z którym margaryna jest gorszą alternatywą dla masła? Faktem jest, iż początkowo produkowano ją z utwardzonych tłuszczów roślinnych, co prowadziło do powstawania tłuszczów trans – najbardziej szkodliwych dla zdrowia form tłuszczu. Takich, które:
zwiększają ryzyko chorób serca,
podnoszą poziom „złego” cholesterolu LDL
i obniżają poziom „dobrego” cholesterolu HDL.
Wiele badań wiązało tłuszcze trans z problemami metabolicznymi i stanami zapalnymi w organizmie. Ale spokojnie – margaryna, którą dzisiaj widzimy na półkach może pochwalić się o wiele lepszym składem. w tej chwili większość margaryn na rynku (szczególnie w Europie) produkowana jest bez tłuszczów trans dzięki nowoczesnym technologiom (np. estryfikacji).
Wiele margaryn zawiera korzystne dla zdrowia nienasycone tłuszcze roślinne. Warto więc wiedzieć, iż dobre margaryny są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Margaryny wysokiej jakości są źródłem zdrowych tłuszczów roślinnych, takich jak omega-3 i omega-6, które wspierają pracę serca i mózgu.
Poza tym wiele margaryn wzbogaca się w witaminy, np. A, D i E, co może być pomocne, zwłaszcza w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Margaryna jest też świetną roślinną alternatywą dla osób, które chcą unikać tłuszczów zwierzęcych.
Czy masło jest zdrowe?
Jeśli wybierzesz margarynę wysokiej jakości, bez tłuszczów trans i z dobrym profilem tłuszczów roślinnych, może być zdrowym wyborem, szczególnie w diecie osób z wysokim poziomem cholesterolu. Jednak należy unikać tanich margaryn w kostkach, które mogą być mniej korzystne dla zdrowia.
A czy masło jest zdrowe? Wyjaśnił to dr Bartosz Kulczyński, naukowiec, dietetyk, technolog żywności i żywienia, w opublikowanym przez siebie nagraniu. Obalił mit o bardzo wysokim poziomie cholesterolu w maśle.
Dla przykładu do posmarowania czterech kanapek zwykle wykorzystujemy około 20 gramów masła, co daje nam zaledwie 20 miligramów cholesterolu. To niemal czterokrotnie mniej, niż dostarcza jedno jajko – powiedział ekspert.
Dr Bartosz Kulczyński przytoczył też wyniki metaanalizy opublikowanej w 2016 roku, z której możemy się dowiedzieć, iż spożywanie masła nie stwarza ryzyka dla rozwoju cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy też nie zwiększa śmiertelności. Podkreślił, iż sam sięga po masło regularnie.