Współpraca w Krajowej Sieci Onkologicznej stała się faktem, do tej pory sieć była siecią opisywaną poprzez rozwiązania legislacyjne – powiedziała 4 kwietnia podczas ogólnopolskiej konferencji o KSO prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
„Po raz pierwszy w historii polskiej onkologii spotkaliśmy się wszyscy razem – dyrektorzy wszystkich wojewódzkich ośrodków monitorujących, aby wspólnie decydować o kolejnych krokach w Krajowej Sieci Onkologicznej” – podkreśliła szefowa NIO. W Instytucie rozpoczęła się w piątek I Ogólnopolska Konferencja – Krajowa Sieć Onkologiczna.
KSO to nowy model leczenia i opieki nad pacjentami z nowotworami. Sieć wprowadza jednolite standardy kliniczne i organizacyjne w celu poprawy jakości opieki, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta.
Kluczowym elementem sieci jest koordynacja opieki przez interdyscyplinarne zespoły opieki, które wspólnie planują leczenie.
Jej częścią są wojewódzkie ośrodki monitorujące, specjalizujące się w opiece onkologicznej oraz zapewniające kompleksowe leczenie i monitoring onkologiczny.
KSO jest hierarchiczna, opiera się na trzystopniowym podziale szpitali w obrębie województw, gdzie ośrodki przypisane są do różnych poziomów w zależności od zakresu swojej działalności. Każda zakwalifikowana do sieci placówka to SOLO – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego, które mogą sięgnąć po środki (ok. 5 mld zł) z Krajowego Planu Odbudowy. Placówki będą mogły je przeznaczyć na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych. Przeznaczone z tego źródła środki na onkologię (prawie 5,5 mld zł) muszą zostać rozliczone do końca 2026 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił szpitale biorąc pod uwagę, ile rodzajów świadczeń wykonuje dany ośrodek. Te, które wykonują zabiegi chirurgii onkologicznej oraz zapewniają dostęp do chemioterapii i radioterapii to SOLO III. Ośrodki wykonujące dwa z tych trzech świadczeń to SOLO II, a te, gdzie udzielane są świadczenia tylko jednego rodzaju spośród tych trzech to ośrodki SOLO I.
Uczestnicy konferencji poświęconej KSO rozmawiali m.in. o roli koordynatorów w opiece onkologicznej. „Bez tego nie ułożymy adekwatnej ścieżki współpracy” – podkreśliła prof. Jagielska. Do tej pory NIO przeszkolił blisko 400 koordynatorów, a do końca roku planuje przeszkolić tysiąc. Dyrektorka NIO zapowiedziała też, iż pod koniec maja wystartuje Narodowy Portal Onkologiczny, w którym pacjenci oraz pracownicy medyczni zyskają szerszy dostęp do aktualnej wiedzy o leczeniu nowotworów.
Podczas otwarcia konferencji o kluczowej roli koordynatorów mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
„Apeluję, abyśmy koordynatorów opieki onkologicznej traktowali jako bardzo ważnego członka zespołu. Bez koordynatorów całemu personelowi medycznemu będzie znacznie trudniej, a pacjent cały czas będzie zagubiony” – powiedziała minister zdrowia. Dodała, iż jest to zadanie dla osób, które lubią ludzi, mające rozwinięte tzw. kompetencje miękkie.
Szefowa MZ podkreśliła też, iż dla powodzenia KSO mają oni duże znaczenie.
„Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ma dwa lata. Jednak żadna ustawa nie zmienia rzeczywistości. Rzeczywistość zmieniają ludzie. I rzeczywistość polskiej onkologii zmieniają właśnie ludzie. Jestem zbudowana postawą uczestników wczorajszego spotkania roboczego, będącego ważnym etapem w procesie wdrażania KSO” – powiedziała Izabela Leszczyna. (PAP)
akar/ jann/, fot. freepik.com
Data publikacji: 05.04.2025 r.