Dużo tych związków mają truskawki. Fisetyna kluczem do długowieczności?

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Fisetyna to flawonoid obecny w różnych owocach i warzywach, takich jak jabłka, winogrona, cebula i ogórki. Szczególnie obficie występuje w truskawkach. Coraz częściej podkreśla się antyoksydacyjne adekwatności fisetyny, które mogą mieć znaczenie w zapobieganiu procesów starzenia się. Jakie adekwatności ma fisetyna i dlaczego warto sięgać po produkty, które ją zawierają? Odpowiadamy.


Fisetyna - co to jest


Fisetyna to naturalny związek chemiczny należący do grupy flawonoidów, który charakteryzuje się silnymi adekwatnościami antyoksydacyjnymi. Można go znaleźć w różnych owocach i warzywach, takich jak jabłka, winogrona, cebula, ogórki, a także w niektórych roślinach leczniczych. Najwięcej fisetyny znajduje się jednak w truskawkach.Reklama


Fisetyna - adekwatności


Należy podkreślić, iż większość badań dotyczących fisetyny została przeprowadzona na poziomie komórkowym lub na zwierzętach, a nie wszystkie korzyści dla zdrowia zostały jeszcze potwierdzone u ludzi. Możemy jednak stwierdzić, iż substancja ta wydaje się mieć działanie:


antyoksydacyjne - fisetyna neutralizuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki, prowadząc do starzenia się organizmu i rozwoju różnych chorób,przeciwzapalne - ma zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, co może być korzystne w zapobieganiu chorobom przewlekłym,neuroprotekcyjne - wykazuje działanie ochronne na komórki nerwowe, co może wspomagać funkcje poznawcze i chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak alzheimer,przeciwnowotworowe - może hamować wzrost komórek nowotworowych i indukować ich apoptozę (zaplanowaną śmierć komórkową),
Fisetyna może także wspierać zdrowie układu odpornościowego poprzez swoje adekwatności przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a także poprawiać wrażliwość na insulinę i regulować poziom cukru we krwi.


Gdzie znajdziemy fisetynę?


Fisetynę znajdziemy w:
truskawkach - są jednym z najbogatszych źródeł fisetyny,jabłkach - szczególnie w skórce,winogronach - głównie w czerwonych winogronach,cebuli - szczególnie w czerwonej cebuli,persymonie (kaki),ogórkach,brzoskwiniach - także zawierają fisetynę, choć w mniejszych ilościach.
Związek ten znajdziemy przede wszystkim w surowych owocach i warzywach, ale także suplementach diety - fisetyna dostępna w postaci kapsułek, tabletek, lub proszku.


Wpływ fisetyny na długowieczność


Fisetyna przyciągnęła uwagę naukowców jako potencjalny związek przedłużający życie. Badania na zwierzętach sugerują, iż fisetyna pomaga eliminować komórki senescentne, które przestają się dzielić i mogą przyczyniać się do starzenia się organizmu i rozwoju chorób związanych z wiekiem. Usuwanie tych komórek może poprawić zdrowie i wydłużyć życie.
Dzięki swoim adekwatnościom neuroprotekcyjnym, fisetyna może wspierać zdrowie mózgu i zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, co jest najważniejsze dla utrzymania jakości życia.
Badania na myszach wykazały, iż podawanie fisetyny, zarówno krótkoterminowe, jak i okresowe, zmniejsza oznaki starzenia w różnych tkankach oraz w określonych typach komórek w tkance tłuszczowej. Istotne jest to, iż długotrwałe podawanie fisetyny myszom poprawiło równowagę tkanek, zahamowało związane z wiekiem patologie, a także zwiększyło ich średnią i maksymalną długość życia.


Fisetyna zmniejsza także markery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, co zostało zaobserwowane w tkankach kilka dni po zakończeniu jej podawania. Sugeruje się, iż fisetyna usuwa starzejące się komórki, które tworzą się kilka dni lub tygodni po urazie (przynajmniej w warunkach laboratoryjnych), zamiast działać przez ciągłe zajmowanie receptorów lub wpływ na enzymy.
Jednakże, biorąc pod uwagę dobrze udokumentowane działanie flawonoidów, takich jak fisetyna, możliwe jest, iż wydłużenie żywotności wynika nie tylko ze zmniejszenia starzenia, ale także z mechanizmów, takich jak zmiana mikrobiomu jelitowego.


Fisetyna i działanie przeciwnowotworowe


Fisetyna wykazuje także obiecujące działanie przeciwnowotworowe w różnych typach nowotworów, poprzez hamowanie rozwoju komórek nowotworowych, zapobieganie postępowi cyklu komórkowego, wzrostowi komórek oraz indukowanie apoptozy.
Źródło:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6197652/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7802565/
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału