Ricotta - co to za ser?
Ricotta, nie mylić z mascarpone, to włoski ser typu miękkiego, niedojrzewający, który w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Do produkcji ricotty może być wykorzystywana serwatka uzyskiwana przy produkcji serów z mleka krowiego (najczęściej), bawolego, owczego, jak i koziego. Zdarza się, iż ricotta jest wytwarzana z serwatki z dodatkiem mleka lub śmietanki, można też spotkać się z ricottą z pełnego mleka. Znana jest ze swojej kremowej, miękkiej konsystencji i łagodnego, lekko słodkiego smaku.
Ricotta jest uznawana za jeden z ważniejszych serów dla Włochów, obok m.in. mozzarelli i parmezanu, a przy tym za jeden z najbardziej wszechstronnych serów z tej części świata. Pasuje bowiem zarówno do wytrawnych, jak i słodkich potraw oraz deserów.Reklama
Czego źródłem jest ricotta?
Ricotta wyróżnia się dużą zawartością białka, niską zawartością tłuszczu i soli. Białka serwatkowe, obecne w serze ricotta, jak zwracają uwagę dietetycy, przewyższają pod względem wartości biologicznej m.in. białko całego jaja kurzego. Są dobrze przyswajalne przez organizm i stanowią bogate źródło wszystkich aminokwasów egzogennych. Wykazują też liczne adekwatności prozdrowotne, w tym adekwatności immunomodulacyjne.
Ricotta jest też dobrym źródłem wapnia, a poza tym charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem wapnia do fosforu. W tym serze znajdziemy również selen oraz witaminy z grupy B, w tym witaminę B12.
Co dla wielu też ma niebagatelne znaczenie - ricotta jest jednym z najmniej kalorycznych serów. 100 g ricotty to ok. 150 kcal.
Ricotta - adekwatności. Dlaczego warto jeść ricottę?
Ser ricotta produkt, który warto uwzględnić w diecie, nie tylko odchudzającej. Stanowi dobre źródło białka oraz ważnych dla organizmu witamin i minerałów, w tym witaminy B12 (ma ona m.in. wpływ na procesy krwiotwórcze i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), a także wapnia (odpowiada nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, ale jest też potrzebny do tego, by serce pracowało jak należy). Jednocześnie ricotta dostarcza mało sodu i umiarkowanych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
Odpowiednie ilości wapnia i fosforu, a także odpowiednie spożycie białka (wszystkie te składniki znajdziemy w tym włoskim produkcie) wpływają na gęstość mineralną oraz masę kości i odgrywają istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi osteoporozy. Ponadto zwraca się uwagę, iż białko serwatkowe używane do produkcji sera ricotta może pomóc w kontrolowaniu poziomu ciśnienia krwi.
Jak wspomnieliśmy, ricotta może być dobrym dodatkiem na diecie odchudzającej. Oprócz stosunkowo niskiej zawartości kalorii jest bogata w białko zawierające niezbędne aminokwasy. Zwiększenie spożycia białka może być skuteczną metodą wspomagania utraty wagi.
Kto nie powinien jeść ricotty?
Ser ricotta może być bezpiecznie spożywany przez większość osób, jednak u niektórych może powodować przykre dolegliwości, np. wzdęcia, bóle brzucha czy wysypkę. Na ricottę powinny uważać przede wszystkim osoby z alergią na białka mleka krowiego, a także nietolerancją laktozy.
Jak jeść ricottę?
Ricotta to ser niezwykle wszechstronny, dobrze sprawdza się w różnych daniach, zarówno tych słonych, jak i słodkich. Dobrze komponuje się z pikantnymi lub słodkimi dipami i pastami do smarowania. Sprawdzi się na kanapce zamiast tradycyjnego twarogu. Warto uwzględniać ricottę w sałatkach, daniach z makaronu, a także w deserach.
CZYTAJ TAKŻE:
Na co dobry jest karczoch? Obniża cholesterol i cukier, wspiera wątrobę i co jeszcze?
Taką kawę piją stulatkowie z niebieskich stref. Ważna też liczba filiżanek
Paliwo dla mózgu, wsparcie dla jelit. Zrób wieczorem, a zjedz rano