Leczenie w szpitalu - co musisz mieć ze sobą?
Leczenie szpitalne z zaplanowanym wcześniej terminem pozwala dobrze się przygotować do hospitalizacji. Pacjenci muszą mieć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, ponieważ nie wszystko jest zapewnione przez placówkę medyczną.
Najważniejsza jest dokumentacja, czyli skierowanie do szpitala, dokument tożsamości a także karty informacyjne z poprzednich pobytów na oddziale. Istotne są także wyniki badań obrazowych, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy zdjęcia z USG.
Kolejną istotną kwestią są przybory osobiste, takie jak:Reklama
ręcznik, klapki,piżama, własne sztućce oraz kubek, pasta i szczoteczka do zębów, środki myjące.
Kobiety powinny pamiętać także, iż szpital nie zapewnia środków higienicznych w czasie menstruacji, dlatego powinny samodzielnie zaopatrzyć się w podpaski lub tampony.
Kolejną niezwykle istotną sprawą są leki. Te, które pacjent przyjmuje na stałe, powinien mieć przy sobie, ponieważ oddziały szpitalne nie zapewniają innych leków niż te, którymi dysponują na co dzień.
Za co pacjent zapłaci w szpitalu?
Wszelkie badania, diagnostyka, leczenie oraz wyżywienie i pobyt w szpitalu są bezpłatne dla pacjenta, jeżeli posiada on ubezpieczenie zdrowotne. Niektóre udogodnienia lub świadczenia mogą być jednak dodatkowo płatne, a koszty ponosi sam pacjent.
Pobyt opiekuna w szpitalu
Jeśli chory korzysta z pomocy opiekuna i chce, by ten był przy nim obecny w trakcie hospitalizacji, ma do tego prawo. Za pobyt oraz wyżywienie opiekuna zostanie jednak naliczona opłata, którą musi pokryć pacjent.
Pozostawienie rzeczy w szatni
Szatnia szpitalna w wielu placówkach medycznych jest płatna. jeżeli pacjent decyduje się na pozostawienie w niej odzieży lub wartościowych rzeczy, będzie musiał uiścić za nią opłatę.
Telewizja w szpitalu
W wielu placówkach medycznych, w salach chorych zamontowane są telewizory. Pacjenci mogą z nich korzystać, jednak aby odbiornik włączył się, konieczna jest opłata. Warto przygotować do szpitala pieniądze w bilonie, jeżeli będziemy chcieli korzystać z tego udogodnienia.
Korzystanie z internetu
Jeśli szpital posiada sieć wifi, pacjenci mogą z niej korzystać. Niektóre placówki pobierają jednak jednorazową opłatę za dostęp do internetu.
Dodatkowe wyżywienie
W placówkach medycznych funkcjonują bufety, które oprócz drobnych przekąsek, często oferują też pełne dania obiadowe. jeżeli pacjent chce zaopatrzyć się w dodatkowe jedzenie, musi liczyć się z kolejnym wydatkiem w trakcie hospitalizacji.
Koszty dojazdu do szpitala
Koszty dojazdu do szpital leżą po stronie pacjenta i NFZ nie zwraca ich choremu. jeżeli decydujemy się placówkę medyczną oddaloną od miejsca zamieszkania, musimy liczyć się z dodatkowymi środkami, jakie przeznaczymy na transport.
Jeśli do szpitala udajemy się własnym samochodem, kolejną opłatą będzie parking. W większości szpitali parkingi są płatne i pacjent - decydując się na parkowanie pod samym szpitalem - musi liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych za wykupienie abonamentu.
CZYTAJ TAKŻE: