Doskwiera ci niestrawność? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Niestrawność Źródło: Pexels / cottonbro studio


Święta, święta i po świętach? Niekoniecznie. Czasem wielkanocne biesiadowanie przy suto zastawionym stole odbija nam się czkawką jeszcze długo po powrocie do „szarej codzienności”. Dosłownie i w przenośni. Sprawdź, jak uporać się z niestrawnością.


Jak objawia się niestrawność (inaczej nazywana dyspepsją)? Najczęściej towarzyszy jej ból brzucha, który umiejscowiony może pojawić się w okolicach żołądka, poniżej jego lub przy mostka. Inne symptomy to nudności, uczucie pełności w żołądku, zgaga i wymioty oraz biegunka. Osoby cierpiące na niestrawność mogę też mieć przykry zapach z ust i posmak.


Pij wodę z octem jabłkowym, a unikniesz problemów z trawieniem


Picie octu jabłkowego zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Łagodzi wzdęcia i refluks, a także wspomaga procesy trawienne. Wystarczy dodać jedną lub dwie łyżeczki surowego, niepasteryzowanego octu do szklanki wody i wypić, by odczuć szybką ulgę. Przywołany „trik” można zastosować również przed jedzeniem. Dzięki temu zapobiegniesz problemom gastrycznym.


Wypij herbatkę z imbirem, by pozbyć się nudności


Imbir ma wiele cennych adekwatności, między innymi pomaga w walce z nadkwasotą. Niweluje pieczenie w żołądku i nudności oraz przeciwdziała wymiotom. Jak przygotować napar z tej rośliny? Bardzo prosto. Wystarczy zagotować jeden lub dwa korzenie imbiru w czterech szklankach wody. Do powstałego napoju można dodać odrobinę miodu lub soku z cytryny.


Nasiona z kopru włoskiego dobre na trawienie


Dobrym remedium na niestrawność jest napar na bazie zmiażdżonych nasion kopru włoskiego. Wody pół łyżeczki tego składnika i gotuj przez 10 minut. Napój pomoże Ci się uporać nie tylko z kłopotami trawiennymi, ale również innymi problemami gastrycznymi, takimi jak skurcze żołądka.


Korzeń lukrecji w walce z niesptrawnością


Korzeń lukrecji działa przeciwzapalnie i łagodzi skurcze mięśni. Dlatego jest niezwykle pomocny w leczeniu niestrawności. Jak go stosować? Do wyboru masz dwa sposoby – możesz żuć przywołany składnik albo przyrządzić na jego bazie napar i wypić miksturę godzinę po posiłku (wystarczy zagotować korzeń lukrecji w wodzie).


Zachowaj zdrowy rozsądek, stosując sposoby na niestrawność


Pamiętaj, iż zarówno ocet jabłkowy, imbir, jak i pozostałe składniki (wymienione powyżej) spożywane w zbyt dużych ilościach mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – powodować nudności, pieczenie w gardle, zaparcia i wiele innych problemów gastrycznych. A jeżeli niestrawność nie jest jedynie „pokłosiem” wielkanocnego biesiadowania i doskwiera Ci na co dzień, umów się na wizytę do lekarza i nie lekceważ niepokojących sygnałów ze strony organizmu.
Idź do oryginalnego materiału