Doskonalenie umiejętności dialogowania i rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych – scenariusz zajęć rewalidacyjnych

pedagogika-specjalna.edu.pl 20 godzin temu

Scenariusz zajęć obserwowanych przez dyrektora szkoły

Tematyka obserwacji: wybrany temat zajęć rewalidacyjnych jest zgodny z aktualnymi zapisami IPET i programem zajęć rewalidacyjnych. Uczeń wymaga ustawicznego rozwijania umiejętności komunikacyjnych, przywoływania uwagi i wydłużania koncentracji na zadaniu. W procesie edukacyjnym ucznia z niepełnosprawnością istotne jest również stałe motywowanie go do pracy, indywidualizacja nauczania oraz dobieranie metod i form pracy w sposób atrakcyjny dla ucznia. Stąd poniższy scenariusz zajęć.

Temat: Doskonalenie umiejętności dialogowania i dzielenia się swoimi zainteresowaniami

Data:

Grupa wiekowa: 11 lat – zajęcia indywidualne, rewalidacyjne rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne

Cele ogólne:

  • rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
  • rozwijanie umiejętności koncentracji na zadaniu
  • rozwijanie zainteresowań ucznia

Cele operacyjne (dziecko):

  • doskonali umiejętność opisu swoich stanów emocjonalnych
  • doskonali umiejętność prowadzenia dialogu – utrzymuje kontakt wzrokowy, zachowuje dystans społeczny, aktywnie słucha, trzyma się wybranego tematu
  • ćwiczy umiejętność inicjowania rozmowy na różne tematy
  • rozwija słownictwo
  • doskonali uwagę słuchową
  • rozwija swoje zainteresowania
  • potrafi wykorzystać dotychczas zdobytą wiedzę

Środki dydaktyczne:

żetony (np. uśmiechnięte minki), mata sensoryczna, zdjęcia twarzy przedstawiające różne emocje, laptop, film instruktażowy „Jak trzymać się tematu rozmowy?”, rysunki z symbolami zasad prowadzenia rozmowy, karteczki ze zwrotami, duże kartki z napisami („POCZĄTEK”, „ŚRODEK”, „KONIEC”), klocki i figurki LEGO, pudełko z tematami do rozmów, tablica ścieralna, flamaster.

Metody stosowane:

  • słowne
  • poglądowe
  • aktywizujące
  • praktycznego działania

Formy:

  • indywidualna

Miejsce: sala nr…

Czas trwania: 60 minut

Przebieg zajęć:

I. Wstęp do zajęć (2 min)

Prowadzący zajęcia omawia z uczniem temat i schemat zajęć, informuje o liczbie ćwiczeń do wykonania i możliwej do odebrania na koniec zajęć nagrodzie (jedna z trzech propozycji), po zebraniu odpowiedniej liczby żetonów (minimum 5 z 6).

II. Ćwiczenia oddechowe i ruchowe (5 min)

Nauczyciel prosi ucznia o wykonanie kolejno ćwiczeń ruchowych na poszczególne partie ciała (krążenie ramion do przodu i do tyłu, skłony, pajacyki) oraz ćwiczeń na orientację w schemacie ciała (dotknij prawą dłonią lewego ucha, dotknij lewym łokciem prawego kolana, połóż lewą dłoń na głowie a prawą dłonią dotknij pępka).

Następnie nauczyciel prosi ucznia o wykonanie ćwiczenia oddechowego o nazwie „Drwal”. Dziecko staje w lekkim rozkroku, ręce składa ze sobą jakby trzymało w nich siekierę, a następnie wykonuje duży zamach, by przeciąć leżący przed nim duży pień. Kiedy uczeń robi zamach rękami do góry, robi wdech, kiedy opuszcza dłonie jak do rąbania drewna, robi wydech i głośno krzyczy „hoo!”. Ćwiczenie można powtórzyć 3 razy.

Dalej uczeń kroczy – najlepiej boso – po przygotowanej przez nauczyciela ścieżce sensorycznej.

III. Pogadanka, opis nastroju (10 min)

Nauczyciel prosi ucznia, aby wybrał jedno zdjęcie z twarzą, która jego zdaniem najlepiej odzwierciedla jego obecny nastrój. Prowadzący również wybiera zdjęcie i opisuje swój nastrój. Nauczyciel także prosi ucznia, aby ten opowiedział, co robił w weekend lub poruszył inne ważne dla niego tematy.

IV. Przypomnienie wiadomości (10 min)

Nauczyciel przypomina uczniowi poznane już zasady prowadzenia rozmowy. Przedstawia kolejno rysunki, które symbolizują te zasady (oko, linijka, ucho). Prowadzący odtwarza na laptopie film instruktażowy (Jak trzymać się tematu rozmowy? Trening umiejętności społecznych – filmy modelowe). Omawia z uczniem obejrzany film. Prowadzący wraz z uczniem selekcjonuje karteczki z wybranymi zwrotami na inicjujące, podtrzymujące i kończące rozmowę.

V. Przerwa (w razie potrzeby 5 min)

VI. Budowanie postaci z klocków LEGO (10 min)

Nauczyciel wraz z uczniem budują swoje postaci z klocków, które następnie wezmą udział w tworzeniu dialogów na wybrane tematy.

VII. Budowanie dialogów na wylosowane tematy, scenki (10 min)

Uczeń losuje z pudełka temat, na jaki będzie toczyła się rozmowa pomiędzy dwoma postaciami – ludzikami LEGO. Nauczyciel rozpoczyna ćwiczenie, inicjując rozmowę.

VIII. Podsumowanie zajęć (2 min)

Nauczyciel proponuje zabawę na zakończenie – co nam daje rozmowa i współdziałanie z innymi? Na koniec wspólnie z uczniem zastanawiają się, jakie korzyści daje rozmowa z innymi i dlaczego warto rozmawiać. Spisanie pomysłów w formie punktów lub grafiki:

  • inni ludzie mogą być dla nas źródłem ciekawych informacji,
  • łatwiej i chętniej nam pomogą, gdy będziemy wzajemnie o sobie coś wiedzieć,
  • przebywanie z innymi może być źródłem rozrywki.

IX. Ewaluacja (2 min)

Na koniec uczeń mówi, co mu się najbardziej podobało w zajęciach, a co mu się najmniej podobało.

X Nagroda (pozostały czas)

W przypadku, gdy uczeń zbierze ustaloną liczbę żetonów, może odebrać wybraną przez siebie nagrodę (gry na tablicy interaktywnej, zabawa na świeżym powietrzu, dalsza zabawa klockami LEGO).

Pobierz załączniki

Autor: Anna Wieczorek – Czytelniczka portalu

Post Doskonalenie umiejętności dialogowania i rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych – scenariusz zajęć rewalidacyjnych pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału