Domowe sposoby na upał. Tak łatwo schłodzisz siebie i mieszkanie w gorący dzień

zdrowie.interia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ryzyko przegrzania organizmu i udaru cieplnego nasila się, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Wówczas mówimy już nie tyle o osobistym dyskomforcie, co bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia. Oznacza to, iż podczas upałów należy podjąć konkretne środki bezpieczeństwa: zwrócić uwagę na to, co jemy i pijemy, odpowiednio się ubierać, ograniczyć aktywność fizyczną i zadbać o schłodzenie pomieszczeń, w których przebywamy.


Odwodnienie organizmu, zawroty i ból głowy, w skrajnych przypadkach omdlenia. Wymagający natychmiastowej interwencji medycznej udar cieplny. Zaburzenia elektrolitowe, skutkujące skurczami mięśni i powikłaniami neurologicznymi. Problemy z krążeniem, szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca. To wszystko realne zagrożenia, powodowane przez wysoką temperaturę. Jak się przed nią chronić?


Gorąco? Zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz


Podczas upałów warto zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy i pijemy. Dużo większą niż w chłodniejsze dni. Przede wszystkim pamiętać należy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ jesteśmy wówczas szczególnie narażeni na utratę płynów. Reklama


Ile konkretnie należy pić? Zaleca się choćby 2-3 litry. Wskazana jest woda niegazowana, izotoniki i herbaty ziołowe, a niewskazane - różnego rodzaju dosładzane napoje gazowane, zawierające kofeinę oraz alkohol.
Wodę najlepiej mieć zawsze w zasięgu ręki, pić często, ale kilka i małymi łykami. Z kolei jeżeli chodzi o posiłki, najlepszym pomysłem będą dania lekkie, bogate w warzywa i owoce o wysokiej zawartości wody - choćby arbuz, ogórki czy pomidory. Z jednej strony dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin, z drugiej - pomożemy mu się ochłodzić.


Ubierz się odpowiednio do temperatury


Wybierając ubrania na upalne dni, wskazane jest stawianie na naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len. Są one przewiewne, lepiej absorbują wilgoć i łatwiej w nich o komfort. Celować warto ponadto w ubrania luźne i jasne, które odbijają promienie słoneczne i do pewnego stopnia niwelują uczucie gorąca. Zabraknąć nie powinno także czapki z daszkiem lub kapelusza z szerokim rondem oraz okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV - im więcej ochrony przed słońcem, tym lepiej.


W upał ogranicz aktywność fizyczną


O ruchu oczywiście nie wolno zapominać, jednak warto go dostosować do warunków pogodowych. Unikać należy zwłaszcza intensywnego wysiłku w najgorętszych godzinach dnia - lepiej ćwiczyć z samego rana lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.
Dodatkowo wybierać powinno się zacienione miejsca, takie jak parki czy lasy, które zapewniają naturalną ochronę przed słońcem, lub klimatyzowane siłownie.


Jak schłodzić mieszkanie w upał?


Kiedy temperatury na zewnątrz stają się nie do zniesienia, naturalnym odruchem jest szukanie schronienia w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość - zamontowanie klimatyzacji we własnym mieszkaniu to dość kosztowne przedsięwzięcie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. jeżeli pozwala nam na to domowy budżet, warto rozważyć zainstalowanie wentylatorów.


W utrzymaniu niskiej temperatury w pomieszczeniach pomocne okaże się także zastosowanie kilku prostych trików:
zawieszenie mokrych ręczników w oknach (parująca woda obniży temperaturę w pomieszczeniu);otwieranie okien nocą i zamykanie ich w ciągu dnia (wpuszczamy zimne powietrze, które potrzebuje czasu, by się nagrzać);zasłanianie okien żaluzjami lub roletami na cały dzień (promienie słoneczne nie będą wpadać do pomieszczeń i ich nagrzewać);położenie miski z lodem przed wentylatorem lub wiatrakiem (chłodne powietrze będzie się wówczas powoli rozprowadzać);ograniczenie korzystania z urządzeń elektrycznych (emitują one ciepło i dodatkowo nagrzewają wnętrza),rezygnacja z długiego gotowania lub pieczenia - działająca kuchenka i piekarnik równiez ocieplają mieszkanie.


Koc termiczny z apteki - patent na upały


Jesli nie masz rolet odbijajcych promienie UV tyczasowym sposobem na ochłodzenie mieszkania może być zastosowanie folii NRC, zwanej również kocem termiczym, która zwykle znajduje się na wyposażeniu apteczek.
Koszt folii termoizolacyjnej o standardowych wymiarach 210x160 cm, to około 12 zł, a jej powierzchnia wystarczy na okrycie całkiem sporego okna lub dwóch mniejszych.
Montując folię termiczną należy jednak pamiętać, przykleić ją od zewnętrznej strony okna - jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie - srebrną stroną ku słońcu, a złotą do środka.


Tropikalne noce? Zadbaj o sen


Jednym z największych wyzwań podczas dotkliwych upałów pozostaje... zaśnięcie. Tutaj jednak również zastosować można bardziej lub mniej oczywiste sztuczki. Po pierwsze, spanie pod pościelą z dużą zawartością bawełny w składzie.
Sprawna cyrkulacja powietrza w sypialni to coś, na czym szczególnie nam zależy. Po drugie, schłodzenie jej przed snem. Choć prawdopodobnie zabrzmi to zabawnie - pomocne okaże się włożenie pościeli do lodówki lub zamrażarki na kilka minut tuż przed położeniem się do łóżka. Wreszcie: zrezygnujmy z drzemek w ciągu dnia.
W przypadku, gdy mimo powyższych środków ostrożności podczas upałów odczuwamy zawroty głowy, osłabienie czy niepokój, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem (a w skrajnych przypadkach zadzwonić na numer alarmowy 112).
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału