Nowe, dodatkowe badania, np. chodu czy tomografii optycznej oka wykonują białostoczanom specjaliści w ramach badania populacyjnego zdrowia mieszkańców „Białystok Plus” – poinformował PAP kierownik badania prof. Karol Kamiński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).
„Białystok Plus” to unikalne w Polsce badanie stanu zdrowia mieszkańców. Rozpoczęło się w 2018 r. Prowadzi je Ośrodek Badań Populacyjnych UMB. Celem badań jest szczegółowa diagnoza zdrowotna mieszkańców miasta, ale także wypracowanie rekomendacji dla władz czy programów profilaktycznych, aby ten stan zdrowia poprawiać.
Do badań wylosowano reprezentatywną grupę mieszkańców. Dotąd przebadano ponad 3,5 tys. osób. Badania trzeba powtarzać, na podstawie porównywanych wyników są wyciągane wnioski.
Pierwsza tura badania miała potrwać do końca grudnia 2024 r. ale niemal w ostatniej chwili, ok. 500 zaproszonych wcześniej na badania mieszkańców zdecydowało się przyjść na badania, dlatego te badania potrwają jeszcze do końca lutego – poinformował prof. Kamiński, dyrektor Ośrodka Badań Populacyjnych UMB. W ramach rozpoczętego w listopadzie powtórnego badania mieszkańców zaproszono jak dotąd na badania 47 osób, 45 pozytywnie na nie odpowiedziało.
Dzięki zakupom nowego sprzętu rozszerzył się zakres prowadzonych badań. „Chcielibyśmy pewne elementy sprecyzować i dzięki (…) zakupom sprzętu, udało nam się mieć nowe możliwości badawcze, które osobom biorącym udział w tych badaniach dadzą nowe, dodatkowe informacje, a dla nas będą świadectwem w jaki sposób zmienia się populacja Białegostoku” – powiedział prof. Kamiński. To ważne także dlatego, iż społeczeństwo się starzeje, także uczestnicy badań.
„Nasze badania są nieco zmodyfikowane teraz (…) mamy badanie chodu, mamy bardzo wysokospecjalistyczne badanie tomografii optycznej oka, która jest rzadko spotykanym badaniem i bardzo czułym na wszelkiego rodzaju zaburzenia. Mamy również bardzo precyzyjne badania ilości krwi, którą pompuje serce podczas wysiłku” – poinformował prof. Kamiński, który jest także prorektorem UMB ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki.
Specjaliści badają także szerzej kondycję pamięci białostoczan, wpływające na jej obecny stan wcześniejsze czynniki. „Dlatego takie badania po 6 latach są bardzo ważne” – powiedział Kamiński. Badacze rozbudowali także tzw. wywiad społeczny. Badani będą odpowiadać szerzej na pytania np. dotyczące tego, jak odbierają otaczający ich świat, swoich najbliższych czy miasto w którym żyją.
„Bo wiemy, iż zdrowie to nie tylko biologia, zdrowie to również zdrowie społeczne, to też wszystko co nas otacza, to również stresory, to również poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, więc w tym kierunku się rozwijamy, w tym kierunku chcielibyśmy również mieć więcej danych” – podkreślił Kamiński.
W ramach „Białystok Plus” dobrowolnie i bezpłatnie badane są osoby w wieku 20-80 lat, choć do drugiej tury, dzięki grantowi z Agencji Badań Medycznych na badania dotyczące wielochorobowości, zaproszono także młodzież w wieku 11-16 lat, dzieci osób uczestniczących w badaniach.
Pacjentom wykonywane są m.in. różne oznaczenia z krwi, badany jest skład ciała, gęstość kości, wykonywane USG tętnic szyjnych, tarczycy, wątroby, echo serca, badanie dna oka, oceniana funkcja płuc, układu krążenia. Jest też wykonywane badanie rezonansem magnetycznym prawie całego ciała. Pacjent dostaje kompleksowe wyniki badań swojego zdrowia, jest kierowany dalej do opieki jeżeli tego wymaga.
Lekarzy wspomagają socjologowie z Uniwersytetu w Białymstoku. Badani odpowiadają na pytanie np. o wykonywaną pracę, relacje rodzinne i inne kwestie, które mogą wpływać na rozwój chorób w przyszłości.
Z pierwszych prezentowanych już wcześniej wyników badania wynika, iż białostoczanie mają problem z otyłością głównie brzuszną, cukrzycą, stanami przedcukrzycowymi, mają zły stan jamy ustnej, wysoki cholesterol, nadciśnienie.
Wyniki badań 3,5 tys. osób mają być przedstawione w kwietniu. (PAP – Nauka w Polsce)
kow/ mark/ lm/, fot. pexels.com
Data publikacji: 17.02.2025 r.