Dobroczynna skarpetkowa zbiórka na ogromne dzieło sztuki

wroclawskiportal.pl 2 tygodni temu

We Wrocławiu powstał oryginalny pomysł, by zwiększać życzliwość i świadomość o sytuacji osób z zespołem Downa. Za sprawą akcji AleJa Mogę Więcej każdy może łatwo zrobić coś dobrego.

Skarpetki i dobroczynność. Brzmi nietypowo? AleJa Mogę Więcej to jedyna w swoim rodzaju akcja społeczno-artystyczna Fundacji Kolorowe Skarpetki i Alei Bielany. Cel? Zebrać skarpetki i wspólnie wypleść z nich ogromny portret osoby z zespołem Downa.

Wrocławianie dla osób z zespołem Downa

Projekt AleJa Mogę Więcej zaczyna się od zbiórki niepotrzebnych, pojedynczych skarpetek. W wybranych lokalizacjach we Wrocławiu znajdziemy dedykowane miejsca zbiórek ze specjalnie oznaczonymi pojemnikami.

Dotąd osoby z zespołem Downa miały okazję podejmować praktyki zawodowe u najemców Alei Bielany. Brali też udział w eventach i dedykowanych warsztatach. Dziś idziemy o krok dalej — mówi Katarzyna Konat z zespołu komunikacji Alei Bielany.

Współpraca między centrum handlowym a Fundacją Kolorowe Skarpetki od lat rzuca więcej światła na sytuację, wrażliwość i potrzeby osób z zespołem Downa i ich rodzin. Od marca przybiera jednak nową, szerszą formę.

Teraz chcemy działać jeszcze szerzej i zaangażować Wrocławian w coś niespotykanego. Kolorowe skarpetki bez pary to międzynarodowy symbol zespołu Downa. Na bazie projektu, stworzonego przez artystkę multimedialną, Matyldę Sałajewską, wspólnie stworzymy z nich wielki portret osoby z zespołem Downa — wyjaśnia Paulina Bechcicka, członkini zarządu Fundacji Kolorowe Skarpetki.

Gotowy obraz, wypleciony ze skarpetek, będzie można oglądać na żywo we Wrocławiu. Praca ma na co dzień przypominać Wrocławianom, jak ważna jest życzliwość wobec osób z zespołem Downa.

Na co dzień osoby z zespołem Downa są adekwatnie niewidoczne dla społeczeństwa. Nie pojawiają się na plakatach, billboardach, czy w telewizji. Chcemy dzięki steetartu pokazać, iż to pełnowymiarowi, obecni wśród nas ludzie. Cieszy mnie, iż przy tej okazji każdy może włączyć się w tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie — przyznaje Matylda Sałajewska, artystka i autorka projektu instalacji, która powstanie z zebranych skarpetek.

Jak przekazać pojedyncze skarpetki?

Do 18 kwietnia 2025 trwa zbiórka skarpetek-niedoparków, które finalnie posłużą jako materiał do stworzenia wielkiego portretu osoby z zespołem Downa. Pojedyncze skarpetki można oddawać w dedykowanych punktach w całym Wrocławiu, wrzucając je do oznaczonych pojemników. Oto aktualna lista lokalizacji:

  • Aleja Bielany
ul. Czekoladowa 7/9

  • Barbara
ul. Świdnicka 8B

  • Centrum na Przedmieściu (CAL)
ul. Prądzyńskiego 39A

  • CAL Ołtaszyn ul. Pszczelarska 7
  • CAL Zakrzów ul. Wilanowska 29A
  • CAL Złotniki Wielkopolska 7
  • Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
ul. Piłsudskiego 64A

  • Hala Świebodzki
ul. Orląt Lwowskich 20B

  • IKEA
Wrocław ul. Czekoladowa 5

  • Impart ul. Piłsudskiego 19
  • Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21

  • Teatr Muzyczny Capitol
ul. Piłsudskiego 67 od 1.04
  • Wrocławski Teatr Lalek pl. Teatralny 4

Warsztaty z tkania i wielki finał

Drugim etapem projektu będą warsztaty z wyplatania wielkiego, skarpetkowego portretu. Wspólna zabawa odbędzie się 24 maja 2025 w Alei Bielany — więcej szczegółów dotyczących zapisów i programu warsztatów organizatorzy podadzą po zakończeniu zbiórki niedoparków.

Efektem warsztatowych prac będzie wielkoformatowa instalacja tekstylna pt. AleJa Mogę Więcej, która zostanie uroczyście odsłonięta w czerwcu.

Idź do oryginalnego materiału