Do Polski trafiło już 800 tys. szczepionek Nuvaxovid

everethnews.pl 1 rok temu

Podczas czwartkowej konferencji (05.01.2024) Ministerstwo Zdrowia podało, iż do Polski trafiło już 800 tys. szczepionek Nuvaxovid przeciw koronawirusowi. Co więcej, na zaszczepienie się tym preparatem zdecydowało się już 360 tys. osób. Liczba zaszczepionych stale rośnie.

Szczepionka Nuvaxovid jest zmodyfikowana pod wariant koronawirusa XBB.1.5. Preparat ten można przyjąć jako dawkę przypominającą, jak również jako podstawowe szczepienie. Warto również dodać, iż szczepienie jest darmowe i dobrowolne, preparat może przyjąć osoba, która ukończyła 12. r.ż. lub od ostatniego szczepienia minęło co najmniej 6 miesięcy.

Kolejne dawki Nuvaxovid

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś poinformował, iż mistra zdrowia Izabela Leszczyńska rozpoczęła starania o sprowadzenie dodatkowych dawek szczepionek.

– Mamy 80 tys. wolnych terminów na szczepienie przeciwko Covid-19, dlatego nie powinno być problemów ze szczepieniem. 20 tys. osób jest już zapisanych. To nie wszystko, ponieważ ponad 200 tys. dawek RARS właśnie dostarcza do placówek opieki zdrowotnej, aptek, szpitali, Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych – powiedział Damian Kuraś, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, iż każdy, kto chce może przyjąć dawkę Nuvaxovidu. Damian Kuraś potwierdził również, iż najwięcej osób, które przyjęły szczepionkę, było w wieku 60-79 lat.

– W tej grupie wiekowej szczepionkę przyjęło 216 tys. osób i to prawie 60% wszystkich zaszczepionych tą szczepionką – wyjaśnił.

Warto również dodać, iż szczepienie preparatem Nuvaxovid można przyjąć w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak również w aptekach.

Jak można zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid?

Jeśli osoba do tej pory nie szczepiła się żadnym dostępnym preparatem, to szczepionkę Nuvaxovid warto przyjąć dwukrotnie w odstępie 3 tygodni. Szczepionka zalecana jest szczególnie dla grup podwyższonego ryzyka, czyli dla osób powyżej 60.r.ż., dla dzieci powyżej 12.r.ż., które zmagają się z obniżoną odpornością lub chorobami współistniejącymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Dodatkową dawkę zalecania się także pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

Na szczepienie można zapisać się poprzez:

Źródło: PAP, gov.pl

Idź do oryginalnego materiału