Dieta pacjentów leżących – jak zapobiegać wzdęciom i zaparciom w unieruchomieniu?

erazdrowia.pl 2 tygodni temu

Artykuł sponsorowany.

Niska aktywność fizyczna jest jednym z głównych powodów występowania wzdęć, tuż obok nieprawidłowej diety. Czasami zdarza się, iż z powodu różnych okoliczności, takich jak choroba, kontuzja czy hospitalizacja, aktywność fizyczna praktycznie spada do zera. Prowadzi to do wystąpienia wzdęć, gazów oraz zaparć1. Jak wspomóc organizm w sytuacjach, w których regularne ćwiczenia są niewskazane lub wręcz niemożliwe?

Błonnik – naturalny sprzątacz jelit

Błonnik jest bardzo ważnym elementem codziennej diety. Włókno pokarmowe nie tylko mechanicznie wspomaga perystaltykę, zapobiegając gromadzeniu się treści jelitowej, ale także korzystnie wpływa na bakterie jelitowe i wspiera zdrową mikrobiotę jelitową. Dzięki odpowiedniej porcji błonnika można znacząco zmniejszyć dolegliwości wynikające z unieruchomienia, takie jak zaparcia, czy wzdęcia2.
Błonnik pokarmowy można znaleźć w takich produktach, jak:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • płatki i otręby owsiane,
  • kasze
  • warzywa i owoce (np. jabłka, pomarańcze, śliwki, morele, brokuły, kalarepa, brukselka),
  • siemię lniane,
  • niektóre orzechy.

Na stronie https://colonc.pl/ można znaleźć więcej informacji na temat korzyści płynących z błonnika, a także szczegółowe dane dotyczące jego potencjalnej suplementacji.

Lekka dieta – uwolni od zaparć

W przypadku pacjentów długotrwale leżących ważne są nie tylko lekkostrawne posiłki, ale również ścisłe przestrzeganie limitu kalorii, aby zapobiec wzrostowi masy tłuszczowej. zwykle zapotrzebowanie kaloryczne osób leżących wynosi od 1800 do 2000 kcal. Posiłki powinny być lekkostrawne i przyjmowane o stałych porach. Oznacza to, iż w tym przypadku, najlepiej sprawdzą się potrawy gotowane, duszone lub na parze, a jadłospis powinien być bogaty w zdrowe tłuszcze, chude mięso oraz owoce i warzywa.
Zdecydowanie należy unikać potraw smażonych, dań gotowych, żywności wysoko przetworzonej oraz słodyczy. Długotrwale trawienie takich produktów może prowadzić do nasilenia dolegliwości związanych ze wzdęciami i zaparciami3.

Probiotyki – naturalne wsparcie trawienia

Produkty probiotyczne zawierają żywe kultury bakterii (np. Lactobacillus czy Bifidobacterium), które wzbogacają naturalną florę bakteryjną jelit, wpływając korzystnie na jakość procesów trawiennych i na ich przyspieszenie4.
Probiotyki można znaleźć w produktach kiszonych i fermentowanych, tj.:

  • kiszonki warzywne,
  • jogurty, kefiry i inne fermentowane przetwory mleczne,
  • chleby na zakwasie,
  • niektóre sery (np. podpuszczkowe).

Ponadto bakterie probiotyczne korzystnie oddziałują na układ odpornościowy, stymulując aktywność komórek immunologicznych, takich jak makrofagi i limfocyty4.

Nawadnianie to podstawa

Przyjmuje się, iż osoby leżące powinny spożywać choćby 3 L płynów na dobę. Ilość ta może się zwiększyć w przypadku utraty wody, na przykład podczas wysokiej gorączki, pocenia się lub przyjmowania niektórych leków5.

Nawadnianie organizmu nie musi opierać się wyłącznie na wodzie; słaba herbata, napary owocowe i ziołowe, napoje izotoniczne oraz soki również doskonale się sprawdzą.
Ważne jest, aby unikać mocnej czarnej herbaty, kawy oraz napojów zawierających kofeinę i jej pochodne, a także alkoholu.

Żywienie osób leżących może wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie musi być. najważniejsze przy ustalaniu diety jest uwzględnienie wszystkich potrzeb żywieniowych wynikających ze stanu pacjenta, jego chorób oraz przyjmowanych leków. W przypadku wątpliwości dotyczących diety warto skonsultować się ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. CIECIORA, Karolina; TRYBUSIŃSKA, Dorota; PIELĘGNIARSTWO, Nowoczesne. Holistyczna opieka nad pacjentem po udarze niedokrwiennym mózgu jako wyzwanie w pracy pielęgniarki neurologicznej Holistic care of a patient after an ischemic. Monografia Nr 323, 79.
  2. Bienkiewicz, Maciej, Ewa Bator, and Monika Bronkowska. „Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.” Probl Hig Epidemiol 96.1 (2015): 57-63.
  3. Krakowiak, P., Krzyżanowski, D., & Modlińska, A. (2011). Przewlekle chory w domu. Fundacja Lubię Pomagać, gdańsk.
  4. H. Szajewska, Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej, „Med. Prakt.” 2017, nr 7-8, s. 19–37.
  5. Bień B. i in. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym. Acta Balneologica TOM LVI, Nr 2 (136) /2014
Idź do oryginalnego materiału