Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia – tam ofiary przestępstw mogą liczyć na kompleksową i bezpłatną pomoc

doxa.fm 17 godzin temu
Fot. Radio Doxa

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia dysponuje 9 punktami, gdzie takie osoby mogą uzyskać niezbędne wsparcie.

– Dysponujemy nie tylko pomocą materialną czy finansową. Wachlarz możliwości jest szeroki, bo i na różne sposoby ludzie są doświadczani przez życie – podkreśla Beata Balicka-Grabowska, dyrektor biura fundacji i koordynator projektu „Opolskie Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Chodzi tu o osoby dotknięte między innymi przemocą domową, oszczerstwem, niealimentacją, oszustwem, kradzieżą , wypadkiem drogowym.

– Oferujemy też pomoc niematerialną, konkretnie wsparcie prawne, psychologiczne, psychoterapeutyczne oraz psychiatryczne – dodaje ks. Tomasz Gajda, asystent koordynatora projektu.

– Do moich obowiązków należy rozeznanie, czy dana osoba kwalifikuje się do pomocy w ramach projektu – wyjaśnia Lidia Kaczyńska–Pampuch, osoba pierwszego kontaktu i pedagog w Domu Samotnej Matki w Opolu.

– Rola takich osób jest kluczowa, nie tylko ze względu na czas poświęcony zgłaszającym się, ale także wtedy, kiedy trzeba stwierdzić, iż taka osoba jednak wparcia nie otrzyma – podsumowuje ks. Jerzy Dzierżanowski, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości realizowany jest od 2022 roku i potrwa do końca przyszłego roku. Do tej pory dzięki niemu wsparcie otrzymało ponad 1000 osób. Poza okręgowym ośrodkiem w Opolu, lokalne działają w Brzegu, Głubczycach, Oleśnie, Nysie, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich i Prudniku.

Każdy kto czuje się pokrzywdzony powinien zadzwonić pod czynny całą dobę numer 885655012.

Beata Balicka-Grabowska, ks. Tomasz Gajda, Lidia Kaczyńska–Pampuch, ks. Jerzy Dzierżanowski:

Autor: Sebastian Pec

Idź do oryginalnego materiału