DiabetesMine D-Data ExChange Summer 2021 vol. 1

bluesugarcube.blogspot.com 2 lat temu

W czerwcu po raz pierwszy miałam okazję wziąć udział w amerykańskim wydarzeniu DiabetesMine D-Data ExChange, które odbywa się dwa razy do roku (latem i jesienią). Tym razem była to oczywiście edycja online.

DiabetesMine D-Data ExChange gromadzi pacjentów-przedsiębiorców, którzy wspierają ruch #WeAreNotWaiting wraz z głównymi liderami farmaceutycznymi, producentami urządzeń medycznych, klinicystami i badaczami tworzącymi ważne algorytmy, ekspertami i projektantami technologii mHealth dla konsumentów oraz FDA.

Postanowiłam, iż podzielę podsumowanie z #DData2021 na dwie części. W pierwszej skupię się na technologicznych innowacjach, w drugiej na projektach i badaniach.

Gorącym tematem na tegorocznej czerwcowej edycji były smart peny. Coraz więcej firm diabetologicznych wprowadza technologiczne innowacje dla osób z cukrzycą korzystających z terapii wielokrotnych wstrzyknięć insuliny. Pojawiły się również interesujące systemy monitorowania glukozy. Przeczytajcie jakich nowych technologii w cukrzycy można się niedługo spodziewać 👇


MEDTRONIC

InPen
💡 Dane z okresu 1 roku (max.)
💡 Obsługa Bluetooth
💡 Zintegrowanie z Medtronic Guardian CGM
💡 Wersje dla systemu iOS i Android
💡 Zdalne monitorowanie (aplikacja może automatycznie wysyłać wiadomości do 5 osób)
💡 Raporty dla lekarza
💡 Kalkulator dawek
💡 Czujnik bezpiecznej temperatury

ELI LILLY

Tempo Pen + Smart Tempo Button
💡 Integracja z aplikacją Welldoc's Bluestar
💡 Obsługa Bluetooth
💡 Kalkulator dawek
💡 Zintegrowanie z różnymi glukometrami oraz z Dexcom CGM
💡 Spersonalizowany coaching zdrowotny

BIG FOOT

💡 Doktor Jim Malone z firmy Big Foot zaprezentował Unity, czyli nowy system dla osób z cukrzycą korzystających z terapii penami insulinowymi. System składa się z dwóch inteligentnych nakładek (biała dla insuliny krótkodziałającej i czarna dla insuliny długodziałającej) na peny jednorazowe, dedykowanej aplikacji (obecnie tylko iOS) oraz sensora FreeStyle Libre 2.

💡 Biała nakładka działa również jako czytnik do FSL 2 oraz może zbierać informacje z CGM, aby pomóc w zalecaniu dawek insuliny.

💡 System został zatwierdzony przez FDA w maju tego roku dla osób w wieku 12 lat lub starszych z cukrzycą typu 1 lub cukrzycą typu 2.

💡 System jest w tej chwili kompatybilny tylko z jednorazowymi penami, które mają pełne jednostki, ale Big Foot pracuje nad tym, aby tę technologię można było wykorzystać z wstrzykiwaczami "połówkowymi", z których korzysta wiele dzieci z cukrzycą. Listę kompatybilnych penów można znaleźć tutaj.


DIAMONTECH

💡 Thorsten Lubinski z firmy DiaMonTech zaprezentował system, który wykorzystuje spektroskopię molekularną (badanie absorpcji światła przez cząsteczki) do wykrywania cząsteczek glukozy przez skórę.

💡 Urządzenie "D-Base" w formie stacjonarnej było wykorzystane jako prototyp do przeprowadzania testów tej technologii. W testach przedklinicznych DiaMonTech osiągnął taką samą dokładność jak paski testowe.

💡 DiaMonTech w tej chwili opracowuje kieszonkową wersję urządzenia "D-Pocket", na który zwyczajnie naciskasz palcem by uzyskać odczyt poziomu glukozy. realizowane są również prace nad małym "D-Sensor", który ma być wbudowany w zegarki lub opaski fitness by monitorować glikemię w sposób ciągły.


WAVEFORM

💡 Rick Valencia z firmy WaveForm zaprezentował system CGM, który w tej chwili jest dostępny tylko w Europie pod nazwą GlucoMen Day. To minimalnie inwazyjny CGM, który można nosić przez 15 dni.

💡 System oferuje konfigurowalne alerty podobne do innych systemów CGM (takie jak: powiadomienie 15 minut przed wysokim lub niskim poziomem cukru we krwi; informowanie o gwałtownych zmianach poziomu cukru we krwi; spersonalizowane raporty).

💡 Sensor wyposażony jest w mały drucik (tak zostało to określone), który można wprowadzić pod skórę bez użycia igły (mniejszy ból i dłuższy czas noszenia). Sensor wysyła dane co minutę bezpośrednio do aplikacji. Podobnie jak w przypadku innych systemów CGM, pomiar jest wykonywany z płynu śródtkankowego.

💡 System w tej chwili wymaga jednej kalibracji dziennie, ale Waveform pracuje nad zmniejszeniem liczby niezbędnych kalibracji, tak by użytkownik kalibrował CGM tylko raz na dwa-trzy dni. Waveform pracuje również nad wydłużeniem czasu noszenia sensora do 21 dni (i dłużej).


LEVELS

💡 Doktor Casey Means zaprezentowała nową aplikację firmy Level, która pomaga interpretować informacje o poziomie glukozy z odczytów CGM, a następnie na podstawie tych danych rekomenduje sposoby poprawy stylu odżywiania i stylu życia. Aplikacja jest przez cały czas w fazie testów, nieoficjalnie wykorzystywane są sensory FreeStyle Libre.

💡 Wykorzystując codzienne trendy poziomu glukozy i poddając je analizie, aplikacja sugeruje, w jaki sposób zjedzenie określonej żywności może prowadzić do skoków poziomu cukru lub może pomóc w utrzymaniu się w granicach docelowego poziomu glukozy.

💡 Aplikacja umożliwia również użytkownikom przesyłanie zdjęć jedzenia, a także śledzi sen i aktywność, aby zapewnić wgląd w to, jak określone działania i sytuacje wpływają na poziom cukru we krwi.

🔚

To koniec drugiej części podsumowania z DiabetesMine D-Data ExChange 2021! Zapraszam Was do przeczytania drugiej części relacji, w której piszę o nowościach technologicznych.

Weronika BlueSugarCube

Dziękuję Diabeloop oraz IDF za zaproszenie na DiabetesMine D-Data ExChange June 2021

Tutaj przeczytasz podsumowanie z ATTD 2021

Idź do oryginalnego materiału