Depresja poporodowa. Jak sobie z nią radzić?

yourvoice.pl 1 rok temu

Według informacji umieszczonej na stronie pacjent.gov.pl w 2020 roku, na depresję poporodową cierpiało od 10 do choćby 22 procent kobiet. A co druga z nich nie miała sił i odwagi zgłosić się do specjalisty po pomoc. Dokładnie tak! Około 50% kobiet, które borykają się z depresją poporodową, nie zgłasza się po pomoc. Dlaczego tak się dzieje? W tym miejscu należy podkreślić, iż kobiety są pod bardzo silną presją społeczną, która wręcz wymusza na nich bycie „idealnymi matkami”. Zewsząd słychać głosy, iż macierzyństwo powinno być najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Głosy, iż narzekanie i proszenie o pomoc to po prostu brak organizacji, a nie depresja. Niestety głos społeczeństwa w tym zakresie jest niezwykle niesprawiedliwy.

Depresja poporodowa - najważniejsze informacje

Depresja poporodowa rozwijać się może od kilku, do choćby kilkunastu tygodni od chwili narodzin dziecka. Przypominać może epizod depresyjny, jednak charakteryzuje się swoimi unikalnymi cechami. Bardzo częstym zjawiskiem depresji poporodowej są ciągle powracające myśli oraz obawy dotyczące niekompetencji i nieudolności w zajmowaniu się dzieckiem. A także w braku odpowiedzialności oraz doświadczenia. Kobieta w takim stanie uważa, iż nie potrafi zaopiekować się własnym dzieckiem. Jakby tego było mało, często obawia się tego, iż jej brak wiedzy i umiejętności może doprowadzić do tego, iż zrobi maluchowi krzywdę. To właśnie dlatego, najczęściej kontakt z dzieckiem, jest dla matki traumatycznym i bardzo stresującym przeżyciem. Za wszelką cenę próbuje więc ona unikać tego kontaktu. Co niestety napędza dodatkowo depresję, wywołując takie uczucia jak bezradność i poczucie winy.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Bardzo często kobiety, które zmagają się z depresją poporodową, uskarżają się na bycie niezrozumianą, opuszczoną i samotną. Charakteryzuje je bardzo duży problem z okazywaniem uczuć i to nie tylko niemowlakowi, ale również pozostałym członkom rodziny oraz najbliższym przyjaciołom. A także to, iż kobieta ma przekonanie, iż jej dziecko sprawia znacznie więcej problemów opiekuńczych, niż inne dzieci. Oprócz tego depresja poporodowa charakteryzuje się:

  • niestabilnością emocjonalną;
  • ogromnym zmęczeniem i nieradzeniem sobie choćby w najłatwiejszych sytuacjach;
  • płaczliwością i częstym uskarżaniem się na smutek;
  • upominaniem się o pomoc;
  • akcentowaniem swojej bezsilności;
  • utratą pewności siebie i poczucia atrakcyjności;
  • wysokim poziomem lęku
  • napadami paniki
  • obawami hipochondrycznymi
  • nadmierną troską o zdrowie swoje, jak i dziecka.

Jak wygląda leczenie depresji poporodowej?

Najważniejszym czynnikiem w walce z depresją poporodową jest potraktowanie niezwykle poważnie wszelkich objawów, które pojawiają się po narodzinach dziecka. Początkowe objawy możesz chcieć zrzucić na zmęczenie oraz połóg. A wraz z upływającym czasem i nasilaniem się objawów walczyć z nimi na własną rękę. Nie jest to rozsądne podejście. Dlaczego? Choć może to brutalnie zabrzmieć, depresja poporodowa to choroba śmiertelna, której jednym z licznych objawów są myśli samobójcze. Dlatego, w przypadku gdy objawy utrzymują się dłużej niż dwa miesiące od chwili porodu udanie się do specjalisty powinno być Twoim priorytetem.

Wsparcie od najbliższych - jeden ze sposobów na depresję poporodową

Bardzo duże znaczenie w walce z depresją poporodową ma partner. Jego postawa w tych niezwykle trudnych chwilach powinna opierać się na wsparciu i opiece – nie tylko nad dzieckiem, ale również nad partnerką. Okazywanie dezaprobaty czy zdziwienia jej zachowaniem nie powinno w ogóle mieć miejsca. Podobnie jak krytykowanie jej postawy. Partner powinien pamiętać, iż jego działanie będzie miało realny wpływ na jej samopoczucie. Depresja poporodowa to uleczalna choroba, dlatego warto na okres wychodzenia z niej w jak największym stopniu odciążyć partnerkę od codziennych obowiązków.

Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.

Idź do oryginalnego materiału