NFZ wprowadził limity na procedury stomatologiczne rozliczane w ramach pakietów usług. Dentyści alarmują, iż spowoduje to gorszy dostęp do leczenia. Przykładowo - w kontraktach chirurgii stomatologicznej pojawiły się limity na... wyrywanie zębów. Dentyści apelują o zmianę restrykcyjnych przepisów.
Dentyści żądają natychmiastowego wykreślenia z nowego zarządzenia Prezesa NFZ zapisu wprowadzającego odrębne limity na świadczenia rozliczane pakietami we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego.
Dentyści podkreślają, iż zarządzenie zostało wprowadzone w życie z datą wsteczną, bez odpowiedniego czasu w przygotowanie, a kontrowersyjny zapis spowodował totalny chaos w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych. Do tej pory część dentystów przyjmujących "na NFZ" nie zna zasad, na których już pracuje od 1 kwietnia 2023 r.
NFZ, wraz z wyższą wyceną świadczeń stomatologicznych, wprowadził limity na procedury rozliczane w ramach pakietów usług. Dla pacjentów dostępność do leczenia będzie zdecydowanie gorsza – alarmują lekarze dentyści i apelują o zmianę przepisów @NFZ_GOV_PL https://t.co/l6HCIb3eA9
— infodent24.pl (@infodent24_pl) April 24, 2023Dentysta na NFZ - mniej zabiegów będzie dostępnych
Dentyści mówią, iż dzięki nowemu zapisowi ograniczony zostanie dostęp do refundowanych zabiegów z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej, w tym:
badań kontrolnych
usuwania zębów
higienizacji.
"Jest to niezgodne z konstytucyjnym zapisem o równej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej" - podkreślają dentyści w petycji zamieszczonej na portalu Petycjeonline.
Wizyty będą odwołane, bo przekroczono limity
Kilka dni temu stomatolodzy zaczęli dostawać z NFZ aneksy do umów. Okazało się, iż zmiany w zasadach rozliczania wykluczają możliwość wykonywania przez nich na długi czas wszystkich świadczeń rozliczanych w tej chwili w ramach pakietów. Jednocześnie nie ma możliwości rozliczenia ich poza pakietami. Oznacza to, iż pacjenci oczekujący (często przez długi czas) na zabiegi zostali pozbawieni możliwości leczenia w ramach NFZ z dnia na dzień, a ich wizyty zostaną odwołane, bo limity na świadczenia zostały już przekroczone i wyczerpane.
"Wiąże się to tym samym z drastycznym ograniczeniem przez prawodawcę dostępności do świadczeń i wydłużeniem kolejek oczekujących na leczenie" - podkreślają stomatolodzy.
Gabinety "na NFZ" ledwo przędą
Dentyści ostrzegają, iż w niektórych przypadkach, gdy umowa z NFZ jest głównym lub jedynym źródłem finansowania (np. gabinety szkolne, dentobusy, ale i gabinety w niezamożnych lokalizacjach) niewyrobienie kontraktu może prowadzić do utraty płynności finansowej placówek i ich zamykania.
Kolejnym absurdem - według lekarzy - są limity w kontraktach stomatologicznych w zakresach specjalistycznych, np., chirurgii stomatologicznej.
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaki cel ma wyodrębnienie w tych umowach limitu na...ekstrakcje zębów i inne procedury chirurgiczne? Albo w pozostałych kontraktach specjalistycznych: jak wykonać protezy pacjentowi bez badania jamy ustnej, gdy okazało się nagle, iż limit na świadczenia rozliczane w pakietach został już do końca okresu rozliczeniowego wykorzystany? - pytają lekarze.
Dentyści apelują do prezesa NFZ o wycofanie z zarządzenia kontrowersyjnego zapisu i "przywrócenia pacjentom możliwości leczenia się w zakresie, którego potrzebują".
Źródło: Petycjeonline.pl
Więcej od upday:
Polacy nie dbają adekwatnie o zęby. Badanie nie pozostawia złudzeń
Uwaga alergicy! Maj będzie niesprzyjający
Leki za darmo dla nowej grupy osób. Kto z nich skorzysta?