W obliczu diagnozy choroby nowotworowej, pacjenci często stają przed wieloma wyzwaniami – zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi. Wiedza na temat dostępnych terapii, wsparcia psychologicznego oraz sposobów radzenia sobie z codziennymi trudnościami może znacznie poprawić jakość ich życia.
Warto wiedzieć gdzie szukać pomocy i jakie instytucje oraz organizacje mogą zaoferować nieocenione wsparcie. W artykule przedstawimy najważniejsze wskazówki, które pomogą pacjentom onkologicznych lepiej zrozumieć swoją sytuację i podjąć świadome decyzje dotyczące leczenia i terapii.
Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą? Opublikuj komentarz dla innych Pacjentów pod naszym artykułem!
Dekalog Pacjenta Onkologicznego
- Na wizytę u onkologa oraz w przypadku przyjęcia do szpitala przygotuj spis leków, które zażywasz wraz z ich dawkowaniem oraz aktualne informacje o wadze i wzroście.
- Dostarcz kopię dokumentacji medycznej, którą posiadasz, zarówno dotyczącą bieżącej, jak i poprzednich chorób, wyników badań. Leczenie chorób nowotworowych wymaga uwzględnienia wszystkich innych chorób i ich leczenia.
- Nie porównuj się do innych pacjentów. Pacjenci chorujący na taki sam nowotwór mają bardzo zróżnicowany przebieg choroby, mogą mieć zlecone inne leczenie, zależnie od zaawansowania i cech nowotworu, innych chorób czy stanu sprawności.
- Pamiętaj by wszelkie niepokojące objawy zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Często są one normalnym następstwem podjęcia leczenia, ale warto rozwiać swoje wątpliwości.
- Nie próbuj samodzielnie interpretować wyników badań. Lekarz bierze pod uwagę nie tylko wartości poszczególnych parametrów, ale również relacje między nimi oraz informacje zebrane podczas wywiadu z pacjentem. Lekarz ma wiedzę i doświadczenie dzięki którym potrafi we adekwatny sposób zinterpretować wyniki
- W przypadku podania chemioterapii na Oddziale Dziennym pacjent musi przygotować się na kilkugodzinny pobyt. Od zlecenia do podłączenia wlewu mija trochę czasu, do tego samo przyjmowanie cytostatyków trwa kilka godzin. Można ze sobą zabrać coś do picia, jedzenia czy do czytania. Leżąc bez ruchu można zmarznąć dlatego niektórzy pacjenci zabierają ze sobą coś do okrycia np. mały koc.
- Wizyta u onkologa jest stresującym wydarzeniem dla większości pacjentów, dlatego warto by towarzyszyła mu bliska osoba, która oprócz wsparcia zapamięta istotne informacje. Można również zabrać ze sobą notatnik z przygotowanymi wcześniej pytaniami i zanotować najważniejsze informacje.
- Każdorazowo zapoznaj się z kartą informacyjną otrzymaną od lekarza i zaleceniami, jeżeli masz pytania dopytaj!
- Żadna z metod niemedycznych (alternatywnych) nie wyleczy nowotworu. W trakcie terapii onkologicznej nie należy samodzielnie stosować żadnych preparatów ziołowych, witamin czy składników mineralnych ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji z lekami przeciwnowotworowymi.
- Jakąkolwiek suplementację preparatami takimi jak witaminy, mikroelementy, preparaty białkowe i inne należy skonsultować z lekarzem. Suplementy diety mogą wspierać nie tylko zdrowe komórki organizmu ale również komórki nowotworowe, a niektóre preparaty mogą być przeciwwskazane w związku z pogorszeniem funkcji określonych narządów w trakcie leczenia onkologicznego (np. funkcją nerek czy wątroby).
- W wielu produktach roślinnych znaleziono składniki o działaniu potencjalnie antynowotworowym. Większości z nich nie można używać podczas chemioterapii ponieważ zmieniają przemianę leków w organizmie, a zatem mogą przyczynić się do zmniejszenia skuteczności leczenia (np. dziurawiec).
- Nie spożywaj grejpfrutów i granatów oraz soków z tych owoców, ponieważ mogą wchodzić w interakcje z lekami, wyklucz z diety surowe produkty odzwierzęce, jak tatar, sushi, kremy na surowych jajkach, nie jedz majonezu, serów topionych i pleśniowych.
- Jeżeli palisz zalecane jest zaprzestanie, warto skontaktować się z Poradnią Pomocy Palącym lub Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym.
- Pamiętaj o szczepieniach profilaktycznych (np. przeciwko grypie, COVID-19), które należy wykonać po skonsultowaniu się z lekarzem prowadzącym.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej, która wykonywana w miarę możliwości może istotnie wspomóc leczenie onkologiczne i powrót do sprawności.
- Jeśli masz problemy związane z odżywianiem, obserwujesz u siebie nudności lub wymioty koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem lub dietetykiem klinicznym, adekwatne odżywianie jest niezmiernie ważne dla prawidłowego leczenia onkologicznego.
- Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, jest ona szczególnie wymagana we wszystkich działaniach profilaktycznych terapii onkologicznych
- Niektóre leki stosowane w leczeniu onkologicznym związane są z dużym ryzykiem groźnych dla życia powikłań, zapoznaj się z informacjami na ich temat i nie czekaj do kolejnej wizyty u lekarza aby je zgłosić tylko skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub udaj się na izbę przyjęć najbliższego szpitala, bądź z lekarzem prowadzącym, w zależności od rodzaju i nasilenia objawów.
- Pamiętaj, iż możesz liczyć na wsparcie psychologiczne podczas leczenia. Psychoonkolog może przyczynić się do poprawy jakości życia pacjenta przez kształtowanie u chorego umiejętności niezbędnych w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją.
- Skorzystaj z z pomocy pracownika socjalnego udzielającego konsultacji w zakresie prawa do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, zasiłku, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności czy informacji na temat ulg i uprawnień.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz w Poradnikach dostępnych na stronie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB
Post Dekalog pacjenta onkologicznego – o czym warto pamiętać? pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.