Dbasz o ciało, a o mózg? Oto 5 prostych sposobów, by utrzymać ten organ w dobrej kondycji

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Codzienna, nawet krótka medytacja, może znacznie usprawnić pracę mózgu. Fot. Bady Abbas/Unsplash


W kwestii zdrowia przede wszystkim mamy na myśli kondycję naszego organizmu. Staramy się więc w miarę zdrowo odżywiać, wysypiać, uprawiać jakiś sport. Rzadko jednak troszczymy się o mózg. A przecież to bardzo istotny organ! O niego także należy odpowiednio zadbać. I wcale nie jest to takie trudne!


Dbamy o nasze ciało – uprawiamy sport, czasem korzystamy z masaży. Kupujemy drogie kosmetyki w trosce o naszą skórę i włosy. Chodzimy do różnych lekarzy na "przeglądy" zdrowia. Robimy badania profilaktyczne. Staramy się wysypiać i zdrowo odżywiać. Wszystko po to, by utrzymać organizm w dobrej formie.

Czas pomyśleć o mózgu


Wiele z nas idzie dalej i troszczy się również o swoją psychikę. Pamiętamy o odpoczynku, relaksie, bo wiemy, iż w gruncie rzeczy to przekłada się na kondycję całego organizmu. Rzadko kiedy myślimy jednak tak konkretnie o naszym mózgu. O tym fizycznym organie, który mieści się w naszej głowie. A przecież on także, podobnie jak nerki czy płuca, potrzebuje, by o niego zadbać.

Portal businessinsider.com.pl cytuje neurobiolożkę, dr Tarę Swart, która wyjaśnia, co należy robić, jeżeli chce się utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Pięć sposobów na zdrowy mózg według niej, to:


Zdrowe odżywianie


Paliwem dla mózgu są tłuszcze. Te najcenniejsze znajdziemy natomiast w pięciu potrawach:


łososiu


awokado


jajkach


orzechach i nasionach


oliwie z oliwek i oleju kokosowym



Choć mózg waży tylko 2-3 kg, a więc jest to niewielki procent całej masy ludzkiego ciała, to pochłania aż 20-30 procent produktów rozkładu zdrowej zbilansowanej diety. A zatem naprawdę warto postarać się, by jak najwięcej zdrowych rzeczy trafiało na nasz talerz.

Sen


To niezwykle ważne, by się wysypiać. Nasz mózg regeneruje się w ciągu 7-8 godzin snu i przynajmniej tyle na dobę powinien spać dorosły człowiek. Co ciekawe, jeżeli miałaś ciężką noc, kiepsko spałaś, to następnego dnia możesz mieć IQ obniżone o 5-8 punktów...

Nawadnianie


Aż 80 proc. mózgu stanowi woda. Zasada jest taka, by na każde 15 kg masy ciała, pić pół litra wody. A więc, jeżeli ważysz 60 kg, powinnaś wypijać dziennie 2 litry wody. Niedobór wody może spowodować problemy w funkcjonowaniu procesów myślowych. choćby lekkie odwodnienie oddziałuje negatywnie na pamięć krótkotrwałą, czy logiczne myślenie.

Dotlenienie


– Wystarczy 10 głębokich oddechów przed ważnym spotkaniem, by mózg lepiej funkcjonował – mówi dr Tara Swart. Podkreśla, iż idealnie byłoby, gdyby codziennie wykonywać 10 tys. kroków. Wtedy wszystkie tkanki organizmu będą odpowiednio natlenione, również mózg.

Medytacja


Jak twierdzi neurobiolożka, badania naukowe potwierdzają, iż już 12 minut medytacji dziennie obniża poziom hormonu stresu. To pozwala nam, między innymi, reagować nie pod wpływem emocji, ale zgodnie z tym, czego chcemy.

Do tych 5 bardzo istotnych wskazówek dr Swart warto dodać także te, iż korzystne dla mózgu jest:


Regularne wykonywanie badań kontrolnych, w tym sprawdzanie poziomu cukru, cholesterolu, mierzenie ciśnienia


Odrzucenie używek takich jak papierosy, alkohol, narkotyki


"Ruszanie głową", czyli słuchanie muzyki, rozwijanie hobby i pasji



Według oficjalnych szacunków European Brain Council w 2005 r. w Europie było ok. 127 mln pacjentów z chorobami mózgu. W 2010 r. ich liczba wzrosła do 299 mln leczonych z powodu jedynie 12 chorób mózgu, w tym: depresji, stwardnienia rozsianego, udaru, migreny czy choroby Alzheimera, podaje zdrowie.pap.pl

Idź do oryginalnego materiału