– Opieka to nie tylko dostępność do nowoczesnych metod leczenia operacyjnego i terapii celowanych – z tym w Polsce nie jest najgorzej, ale zdecydowanie trzeba wypracować standardy dostępności do specjalistów – logopedów, neurologopedów, psychologów i wielu, wielu innych, którzy pomagają w powrocie do sprawności cierpiącym na choroby rzadkie w obrębie głowy i szyi – powiedział prof. Larysz w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dodając, iż „te standardy są powoli wypracowywane w Polsce, ale pozostało wiele do zrobienia”.
– Warto też pomyśleć o współpracy z organizacjami wspierającymi rodziców pacjentów i pacjentów – dodał.
Wyróżnienie
Członkostwo w Komitecie Naukowym ERN Cranio jest ogromnym wyróżnieniem dla olsztyńskiego szpitala. Komitet tworzy kilkuosobowa grupa specjalistów, a prof. Larysz będzie jedynym reprezentantem z Europ Środkowowschodniej.
Zadaniem Komitetu Naukowego ERN Cranio jest wytyczanie nowych kierunków badań naukowych, nowych metod leczenia i wypracowanie europejskich standardów postępowania w leczeniu dzieci z chorobami rzadkimi głowy i szyi. Olsztyński ośrodek został uhonorowany organizacją IX Konferencji ERN CRANIO, która odbędzie się w listopadzie 2024 r.
O wyróżnionym
Prof. Dawid Larysz jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Specjalizuje się w neurochirurgii, zwłaszcza w leczeniu kraniosynostozy, czyli chorób polegających na nieprawidłowym rozwoju czaszki. Rocznie w Polsce rodzi się 150-180 dzieci z takimi chorobami.