Darmowy pobyt w sanatorium. Od 2025 roku skorzysta z niego więcej osób

g.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ nie jest jedyną opcją zaoszczędzenia na poprawie zdrowia. Darmowe turnusy rehabilitacyjne oferuje również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to jednak tylko ściśle określonej grupy, która w 2025 roku nieco się powiększy. Kto dokładnie może liczyć na takie wsparcie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje turnusy rehabilitacyjne w ramach tzw. prewencji rentowej. Forma ta ma pewną przewagę nad wyjazdem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z drugiej strony jej cel to nie tylko poprawa zdrowia, więc konieczne będzie spełnienie dodatkowych kryteriów. o ile jednak okaże się, iż się do niej kwalifikujemy, warto się postarać o jej przyznanie. Brak kosztów jest tu tylko jednym z argumentów.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Komu przysługuje turnus rehabilitacyjny z ZUS? Prewencja rentowa ma jasno określony cel
Jak wyjaśnia ZUS na swojej oficjalnej stronie, omawiany program jest skierowany do osób zagrożonych utratą umiejętności pracy, które jednocześnie mogą odzyskać ją dzięki rehabilitacji. Oprócz tego muszą spełnić jeden z trzech warunków:


być ubezpieczonym w ZUS (pracować zawodowo),
pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.


Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS powinien wypełnić nasz lekarz, a następnie dokument należy złożyć w dowolnej placówce ZUS. Ostatnim krokiem jest skierowanie na rehabilitację przez lekarza orzecznika, który w tym celu przeprowadzi badania lub podejmie decyzję na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.
Zobacz też: W tych sytuacjach dostaniesz 100 proc. zasiłku chorobowego. Rząd chce dodać kolejne choroby
Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, przy czym ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może zdecydować o jej wydłużeniu lub skróceniu. Co ważne, urząd pokrywa w pełni koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia, a także dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Warto dodać, iż ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, więc zawiera umowy z placówkami spełniającymi określone wymagania. Znajdują się one na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Jakie jednak schorzenia możemy rehabilitować?


Ile się czeka na sanatorium z prewencji rentowej ZUS? Zalety "sanatorium z ZUS" to nie tylko niskie koszty
Prewencja rentowa ZUS obejmuje rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. W pierwszym przypadku pacjent pozostaje w ośrodku całodobowo, a dotyczy to schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu oraz onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. System ambulatoryjny oznacza codzienne wizyty w placówce w określonych godzinach. W ten sposób odbywa się rehabilitacja schorzeń narządu ruchu oraz układu krążenia. Ponadto "Rzeczpospolita" informowała już na początku stycznia, iż od 1 lutego 2025 roku do listy tej dołączy wczesna rehabilitacja powypadkowa, a od 1 kwietnia tego roku ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego (w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym).
Według informacji dostępnych na stronie rządowej ZUS rozpatruje wnioski najszybciej, jak to możliwe. "Fakt" precyzuje natomiast, iż sam wyjazd jest zwykle możliwy już po kilku tygodniach od wystawienia skierowania. Stanowi to dużą przewagę nad wyjazdami w ramach NFZ, gdzie czas oczekiwania wynosi 6-9 miesięcy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału