Z informacji opublikowanych na rządowej stronie wynika, iż kioski profilaktyczne to kolejna możliwość dla Polaków, aby skorzystać z pakietu bezpłatnych badań. W tym przypadku najważniejsze jest to, iż wszelkie pomiary wykonywane są bez wcześniejszego skierowania. To pozwala na wygodne i szybkie skontrolowanie własnego zdrowia.
REKLAMA
Zobacz wideo Kryzys w NFZ, szpitale odwołują wizyty. Rząd mówi: pieniędzy nie będzie
Kiosk profilaktyczny NFZ umożliwia darmowe pomiary. Wykrywa "zagrożenie chorobami"
Kioski profilaktyczne znajdują się konkretnych oddziałach wojewódzkich NFZ, w których funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia, a listę takich placówek także można znaleźć na stronie Gov.pl. Miejsca umożliwiające darmową profilaktykę pozwalają na to, by pacjent mógł samodzielnie dokonać podstawowych pomiarów. Wszystko odbywa się dzięki niewielkiego tabletu, a kioski dostosowane są do osób z ograniczeniami ruchowymi oraz problemami ze wzrokiem. Ponadto urządzenia gwarantują prywatność i anonimowość. Według NFZ takie badania warto przeprowadzać raz w miesiącu, a darmowa profilaktyka pozwala na:
pomiar masy ciała i wzrostu,
wykonanie analizy składu ciała - zbadanie poziomu tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie,
zweryfikowanie ciśnienia tętniczego krwi,
pomiar indeksu masy ciała (wskaźnik BMI),
pomiar temperatury ciała,
pomiar uścisku dłoni.
Na podstawie wyników system określi Twój wskaźnik BMI (indeks masy ciała). Pozwoli on oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im bardziej Twoje BMI przekracza normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia
- czytamy na stronie rządowej. Osoby, które wykonają badanie, po wyjściu z kiosku profilaktycznego mogą również omówić swoje wyniki z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Omawiamy wyniki każdej osoby, która się do nas zgłosi. Często rozmawiam o nawykach żywieniowych. W trakcie rozmowy pytam też o sposób żywienia i zachęcam do zajrzenia na portal diety.nfz.gov.pl, gdzie można się bezpłatnie zarejestrować i dobrać dla siebie indywidualną dietę
- wyjaśnia Aneta Kądziołka, dietetyczka i doradczyni od profilaktyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ, cytowana przez Interię.
Skierowanie na badania lekarskie. Tutaj taki dokument nie jest potrzebny
Osoby, które chcą skorzystać z kiosków profilaktycznych, muszą pamiętać, iż na trzy godziny przed pomiarem nie należy pić kawy, herbaty oraz napojów energetycznych. Niewskazane jest także palenie papierosów, zażywanie leków pobudzających, jedzenie dużych posiłków oraz wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Samodzielne badanie mogą wykonywać wyłącznie osoby pełnoletnie. Z kiosków profilaktycznych nie powinny korzystać natomiast:
osoby z rozrusznikiem serca, urządzeniami wspomagającymi życie, przenośnymi urządzeniami diagnostycznymi,
kobiety w ciąży i karmiące piersią,
osoby odczuwające duszności, zawroty głowy lub ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach,
osoby odczuwające drgawki podczas wpatrywania się w ekran.
Przed badaniem warto zarezerwować wizytę na stronie internetowej danego oddziału wojewódzkiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.