Aspartam działa toksycznie na układ nerwowy. Myszy, które poddano działaniu tej substancji, miały zaburzenia lękowe.
Szkodliwe działanie aspartamu widoczne było także u następnych pokoleń myszy.
Możesz wyeliminować z diety zarówno cukier, jak i sztuczne słodziki. Sięgnij po ksylitol, stewię lub daktyle.
Cukier powoduje otyłość, cukrzycę, miażdżycę, prowadzi do wielu chorób przewlekłych, zawału, udaru, a choćby nowotworów. Wiadomo o tym nie od dziś i bardziej świadome osoby rezygnują z tego dodatku w swojej diecie. Dietetycy zachęcają, by nie dawać go dzieciom, a przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć. To z kolei spowodowało, iż sklepowe półki wręcz uginają się od produktów pozbawionych cukru, a za to... wzbogaconych w wiele różnych sztucznych słodzików.
Aspartam na celowniku badaczy
Słodziki, choć niskokaloryczne, wcale nie są zdrowsze. I nie chodzi tylko o negatywny wpływ, jaki wywierają na nasze ciało. W najnowszym badaniu, opublikowanym w "Proceedings of the National Academy of Sciences", naukowcy z Washington University School of Medicine Mallinckrodt Institute of Radiology i Department of Neurology, St. Louis wystawili myszy na działanie aspartamu.
Po spożyciu aspartam jest rozkładany na kwas asparaginowy, fenyloalaninę i metanol, a każda z tych substancji może mieć silny wpływ na układ nerwowy. Eksperci odkryli znaczącą zmianę w części mózgu związanej z lękiem, w ciele migdałowatym. Do podajnika wody myszom dodano aspartam w dawce równoważnej 15 procentom zalecanej przez Food and Drug Administration (FDA) maksymalnej dziennej dawki dla ludzi. Spożywana przez gryzonie ilość aspartamu odpowiadała więc 6-8 puszkom słodkiego napoju. To oczywiście bardzo dużo, ale niektórzy ludzie są niestety w stanie tyle wypić.
Słodzik wywołuje zachowania lękowe, także w następnym pokoleniu
Podczas testów naukowcy zaobserwowali u myszy silny niepokój, który ustępował później po podaniu diazepamu, leku uspokajającego. Co najciekawsze – zachowania lękowe występowały także w dwóch kolejnych pokoleniach danych osobników. "To badanie pokazuje, iż musimy spojrzeć wstecz na czynniki środowiskowe, ponieważ to, co widzimy dzisiaj, może być skutkiem tego, co wydarzyło się dwa pokolenia temu, a może choćby dłużej", piszą w badaniu naukowcy. A zatem dieta osób starających się o dziecko może mieć kolosalny wpływ na ich kondycję psychofizyczną.
Wybierz zdrowy zamiennik cukru
Pamiętajmy, iż na rynku są szeroko dostępne zdrowe zamienniki cukru. Ciasta i ciasteczka można upiec z wykorzystaniem ksylitolu, erytrytolu czy maltitolu, do rozważenia jest także stewia i lukrecja, choć ich smak jest nieco kontrowersyjny – jednak to rzecz gustu. Słodycze można przyrządzić także, doprawiając je dojrzałym bananem lub daktylami. Jest wiele możliwości, naprawdę nie trzeba sięgać ani po cukier, ani po sztuczne słodziki.