Czynniki wpływające na sukces przeszczepu płuc u osób ze śródmiąższową chorobą płuc

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Konieczność przeszczepu płuc często występuje u osób ze śródmiąższową chorobą płuc (ILD). W nowym badaniu przyjrzano się, w jaki sposób wiele czynników wpływa na wskaźnik przeżycia.

Naukowcy zebrali informacje od 284 osób, które przeszły przeszczep płuc z powodu ILD w ośrodku w Wielkiej Brytanii. Zebrali dane z trzech różnych okresów: 1987–2000, 2001–2010 i 2011–2020. Wzięto pod uwagę wiele czynników, w tym wiek, rodzaj ILD oraz to, czy pacjenci otrzymali przeszczep jednego ,czy obu płuc.

Najważniejsze ustalenia:
– Średni wiek w momencie przeszczepu był znacznie wyższy w ostatnim okresie (2011–2020).
– Osoby powyżej 50 lat żyły najmniejszą liczbę lat po przeszczepie w porównaniu z osobami młodszymi.
– Osoby ze zwłóknieniowym, niespecyficznym śródmiąższowym zapaleniem płuc nie żyły tak długo po przeszczepie płuc, jak osoby z idiopatycznym zwłóknieniem płuc.
– Osoby poniżej 50. roku życia, które otrzymały przeszczep obu płuc (znany jako obustronny przeszczep płuc), prawdopodobnie żyły dłużej niż te, które otrzymały przeszczep pojedynczego płuca. Nie dotyczyło to osób powyżej 50. roku życia. Sugeruje to, iż przez cały czas istnieją pewne korzyści z otrzymania pojedynczego przeszczepu płuc dla tej grupy.

Badanie to przedstawia czynniki, które wpływają na liczbę lat, które dana osoba będzie żyła po otrzymaniu przeszczepu płuc. Daje szczegółowy obraz, patrząc na dane z ponad 30 lat.

Z badania wynika, iż na czas przeżycia po przeszczepie płuc może mieć wpływ wiele czynników. To odkrycie potwierdza potrzebę podejmowania przez multidyscyplinarne zespoły decyzji o tym, kto powinien otrzymać przeszczep i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę.

Odkrycia potwierdzają również pogląd, iż przeszczep pojedynczego płuca jest przez cały czas istotną opcją dla osób w wieku powyżej 50 lat.

Idź do oryginalnego materiału